Министарство унутрашњих послова Републике Српске спроводи превентивна предавања током школске године под називом "сигуран интернет" у циљу заштите дјеце на интернету.
"Чињеница јесте да су дјеца најрањивија категорија на интернету и зато је наш акценат на дјеци. Дјеца с обзиром на свој узраст не могу да схвате све опасности које вребају у дигиталном свијету", рекла је Драгана Вујић, инспектор криминалистичке полиције у МУП-у Републике Српске.
Она је истакла да је превенција у том погледу јако значајна.
Како учинити да дијете буде сигурно на интернету?
Вујовићева је истакла да дјеца треба да користе интернет, али треба обратити пажњу колико дијете користи дигиталне технологије и како.
"То су два основна питања која се тичу сигурности на интернету. Дијете треба да има ограничен временски приступ интернету, вријеме које проводи треба бити ограничено и још важније питање, које садржаје прегледа и уз чији надзор то ради, а одговор је заједно са родитељима", рекла је Вујићева.
Она је истакла да је широк спектар опасности са којима се дјеца могу суочити на интернету.
"Посебно су заступљени онлајн насиље међу вршњацима које је масовно када се деси. Најчешће насиље траје и дијете се теже носи са тим", рекла је Вујићева.
Она је указала и на сексуално насиље на интернету, односно врбовање или намамљивање дјеце на интернету.
Такође, као велики проблем на интернету истиче и изазове на друштвеним мрежама, као што је тренд самоповређивања.
"Суштина свега јесте да све више поведе рачуна шта дјеца раде на интернету", рекла је Вујићева.
Вујовићева је родитељима препоручила апликацију помоћу којих ће родитељи пратити шта им дијете ради на интернету.
"Апликација Family Link ће помоћи родитељима јер ће моћи да прате колико и како ће дијете користити интернет", рекла је Вујићева.