Ваша пошиљка не може бити испоручена јер недостаје кућни број. Кликните на линк и ажурирајте ваше податке. А када кликнете, вјероватно ћете бити упецани у превару звану фишинг која вам краде ваш новац са банковне картице.
Никола Радивојац из Бањалуке је на овај начин могао бити преварен, али на сву срећу, на вријеме је схватио о чему се ради и угасио свој банковни рачун након што је уписао податке.
- Ја сам имао неколико ситуација гдје сам добијао поруке преко друштвених мрежа, гдје се јави неки профил и понуди ми сарадњу око неког посла. Траже личне податке и информације, па то користе за неке друге ствари - каже Никола Радивојац.
Грађани су упознати са интернет преварама, али и они, упадну у замку и буду преварени.
Стуб одбране између грађана и превараната је и Министарство унутрашњих послова Републике Српске. На свакодневном нивоу се сусрећу са примјерима интернет превара који су поново актуелни.
- Када је у питању такав вид преваре, најбоље би било да се одвоје рачуни. Јер постоје картице за интернет плаћање гдје ви немате ризик у односу на картице на којима су текући рачуни. Било који нови вид преваре, МУП ће издати упозорење и превентивно дјеловати - каже Драгана Вујић, инспектор криминалистичке полиције у Министарству унутрашњих послова Републике Српске.
Консултант за дигитални маркетинг Срђан Дукић објашњава на који начин функционишу интернет преваре данас и на који начин се заштитити. Дао је неколико смјерница на шта требамо обратити пажњу.
- Уколико добијемо некакав линк или позив да упишемо своје картичне податке, а са друге стране нисмо ништа наручили, сасвим сигурно да се ради о превари. Један од ефикасних начина заштите јесте да у банци извадимо додатну картицу за интернет плаћања - истиче Срђан Дукић, консултант за дигитални маркетинг.
Интернет и друштвене мреже су камен спотицања и најлакше средство за манипулацију гдје грађани могу бити преварени. Битно је водити рачуна и пазити на сваки детаљ, јер врло лако, наша картица и новац могу завршити ван нашег новчаника.