Crna hronika nam je, nažalost, postala svakodnevica. Još jedna pucnjava, ponovo u školi. Počinilac ponovo maloljetnik.
Kako smo došli do toga da je djeci nasilje postalo odgovor na sve?
O tome smo govorili u Temi dana s našim sagovornikom, psihologom i psihoterapeutom, profesorom dr Aleksandrom Milićem.
"Svi slučajevi govore da je problem u zdravom odrastanju djece. Kad kažem zdravo odrastanje, onda mislim prvenstveno na aktivnosti - od dječijih igara u porodici, preko vrtića koji su primjer kako se zanimaju djeca i kako se djeca aktiviraju, pa sve do polaska u školu", kaže Milić i objašnjava:
"Naročito je kritično vrijeme u osnovnoj školi, u višim razredima, jer su to djeca koja su još uvijek nezrela, koja formiraju sliku o sebi, koja traže svoj identitet, koji traže cilj života, kojima je potrebna izvanredna pomoć".
Međutim, ističe da mi imamo dosta elemenata disfunkcionalnosti škole.
"Znači da nam škola nije u dovoljnoj funkciji za vaspitanje mladih. Drugim riječima, za to zdravo odrastanje koje je neophodno. Da bi bilo zdravo odrastanje, moramo adekvatno raditi sa djecom", kaže on i ističe da se prvenstveno treba nadoknaditi nedovoljno znanje u radu nastavnika sa djecom.
"Pored ostalih, jeste nužno i poznavanje djece. To znači, mi smo prestali da vodimo zabilješke o djeci, da imamo određena saznanja. Od njegovog upisa u školu pa nadalje nedostaje to praćenje, nedostaje poznavanje njegovih osobina, sklonosti...", kaže Milić.
Kompletnu temu dana pogledajte u prilogu.