Дугорочна временска предвиђања су јако тешка, али нови рад у часопису Weather and Climate Dynamics сугерише да се брзином отапања гренландског леденог покривача може предвидјети вријеме овог љета у Европи, пише Индекс.
Према др Марилени Олтманс из Националног океанографског центра Уједињеног Краљевства, водећој ауторки студије, то изгледа отприлике овако:
Топли услови на Гренланду доносе више ледничке отопљене воде у Атлантик. Будући да је лакша од морске, та отопљена вода налази се на врху океана и смањује размјену топлине између ваздуха и мора. То доводи до јачих вјетрова у подручју отопљене воде. Зими вјетрови покрећу сјеверноатлантску струју према сјеверу, што је продужетак Голфске струје.
Сљедећег љета вјетрови прате смјер струје и преусмјеравају се према сјеверу. То помаже у стварању услова атмосферске циркулације великих размјера који доносе топлије и сувље вријеме над Европу, пише Гардијан.
Олтманс каже да се локација, опсег и снага слатководних догађаја могу користити за процјену обрасца топлог и сувог времена над Европом.
"На темељу идентификованог ланца догађаја, очекујемо да ће океанско-атмосферски услови бити повољни за неуобичајено топло и суво љето над Европом ове године", каже Олтманс.