Север Ведер

Какво нас прољеће очекује: Објављена дугорочна прогноза

  • Извор: Агенције
  • 25.02.2025. 07:22

Према најновијим дугорочним прогнозама за прољеће 2025, очекује се значајан утицај Ла Ниње на временске услове у Европи.

Прогнозира се да ће над континентом доминирати систем високог притиска, док ће над западним и сјеверозападним дијеловима бити присутан низак притисак. Метеоролошка прољетна сезона траје три мјесеца, од марта до маја, а због прелаза из зиме у љето, очекује се динамично вријеме, извјештава "Север Ведер".

Сматра се да ће океански догађај Ла Ниња имати неочекивану улогу ове сезоне. Обично је тешко пронаћи или видјети било какав прави утицај Ла Ниње на Европу.

Један од важних великих покретача ове сезоне је догађај Ла Ниња у тропском дијелу Тихог океана. Али, иако је постајао све јачи у посљедња два мјесеца, постоје само основне назнаке колику ће улогу имати у прољеће 2025. у Европи. Предвиђа се да ће Ла Ниња остати барем до раног прољећа. Али атмосферски утицај тако великих аномалија може трајати дуже, покривајући цијелу прољетну сезону сјеверне хемисфере. Ла Ниња би могла донијети топлија и суша прољећа у дијелове централне и западне Европе. Али више падавина често се налази над југозападним, западним и сјеверним дијеловима Европе те такође над Средоземним морем.

"Север "Веадер Јуроп" користи два сезонска модела за прогнозу ЕЦМВФ (Европски центра за средњорочне временске прогнозе) и УКМО модел, из службеног британског Мет-Офиса.

Проширена прогноза ЕЦМВФ-а показује већином већи притисак у средишту централне и источне Европе. Зона ниског притиска налази се у крајњем сјеверном Атлантику и изнад сјеверозападне Европе, а изгледа врло слично прољетном утицају Ла Ниње. Гледајући прогнозу површинске температуре, види се топлији узорак за већину централних и сјеверних дијелова Европе. На то утичу зона високог притиска и југозападно струјање из подручја ниског притиска у Атлантику. Види се и тенденција нормалних до нижих температура над југозападном и дијеловима средње Европе и југоистока. За март се прогнозира мање падавина у већем дијелу средње Европе и према истоку. Опет, то је због утицаја подручја високог притиска. Али, више падавина може се видјети над јужним, западним и сјеверним дијеловима, под утицајем зоне ниског притиска са сјеверног Атлантика и над западним Средоземљем.

Аномалија високог притиска над Европом типична је за прољеће Ла Ниње, па постоји могућност да је овај образац донекле повезан с њеним глобалним утицајем. Топлије температурне аномалије и блажи услови вјероватнији су у западном централном, централном дијелу и према истоку. Централна и западна подручја вјероватно би могла видјети повремене атлантске фронте са запада/сјеверозапада под утицајем зона ниског притиска изнад сјеверног Атлантика.

Што се тиче падавина, у Европи се више падавина предвиђа у југозападним, средишњим и сјеверним крајевима. То се очекује због прогнозираног подручја нижег површинског притиска над југозападном Европом и шире зоне ниског притиска изнад сјеверног Атлантика за сјеверне дијелове. У комбинацији с нижим температурама, то такође утиче на потенцијал сњежних падавина у рано прољеће.

Иако је прољеће уопштено познато као почетак топлијег дијела године, још увијек би могло бити сњежних падавина, нарочито у марту. Али, према посљедњој прогнози сњежних падавина за март-мај 2025, већи дио континента има сњежне падавине испод нормале. Наравно, то не значи да неће падати снијег, већ то само значи да је рјеђи од просјека у задњих 30 година. Једна хладна фронта с одговарајућим хладним зраком може донијети велику количину сњежних падавина у средишњим дијеловима Европе, а то се вјероватно неће појавити у мјесечном просјеку.

УКМО модел показује нешто другачију прогнозу од ЕЦМВФ-а. Приказује зону високог притиска са центром изнад западне Европе и сигнал подручја ниског притиска изнад далеког сјеверног Атлантика. Зона високог притиска протеже се и према истоку, покривајући већи дио Европе. Температурна прогноза показује углавном топлије услове од нормалних у већем дијелу континента, нарочито у сјеверним и сјевероисточним регијама.

Гледајући падавине, виде се углавном суши услови над дијеловима средишње и западне Европе. То је углавном очекивано, с обзиром на прогнозу високог притиска из овог модела. Али сјеверна и јужна Европа показују више падавина у прољеће, што указује на утицај зоне ниског притиска на сјеверу и зоне нижег тлака над Средоземним морем. Више прољетних сњежних падавина предвиђа се у сјеверозападној Скандинавији, гдје су температуре још довољно ниске, а подручје ниског притиска доноси обиље падавина.

Пратите нас и путем Вибера

  • 10:00 Телетрговина

    Телетрговина

  • 10:15 Снимак конференције за новинаре Милорада Додика

    '''Снимак конференције за новинаре Милорада Додика

  • 10:40 Телетрговина

    Телетрговина

  • 10:55 Серија: Истине и лажи (12+)

    ''Серија, која је доживљела велики регионални успјех, и даље је на самом врху гледаности, у вама ће сигурно измамити најискренија осећања, а препрекама, динамиком и напетим развојем судбина ликова, 'купиће вас' и постати ваша омиљена домаћа серија.

  • 11:40 Телетрговина

    Телетрговина

  • 11:55 Вијести

    Први преглед најважнијих вијести из земље, региона и свијета.