Данашњи дан, 12. мај, посвећен је чудотворцу Српске православне цркве – Светом Василију Острошком.
Мошти Светог Василија Острошког се пресвлаче сваке седме године.
Када Светитељу скину ципеле, ђонови ципела су толико истрошени као код човјека који је седам година ходао у тим ципелама.
Свети Василије Острошки једини је празник без икаквих обичаја, па се каже да вјерници само треба да се са вјером и из срца помоле свецу - то је довољно и за велика чуда.
Тропар Светом Василију:
Од младости своје цијелог себе си дао Господу, пребивајући у молитвама, подвизима и постовима, оче Богоносни: Био си примјер врлине твоме стаду, због тога виде Бог твоју добру намјеру и постави те у Својој Цркви као пастира и ревносног архијереја, и по престављењу твоме сачува свето тијело твоје нетрулежно, светитељу Василије: Зато као онај који има смјелост, моли се Христу Богу, да спасе душе наше.
Свети Василије Острошки
Његове мошти чувају се у манастиру Острог у Црној Гори као велика светиња, више од 300 година. Мјесто су ходочашћа за вјернике свих религија.
Рођен као Стојан Јовановић у селу Мркоњићу у херцеговачком Поповом Пољу 1610. године.
Свети Василије замонашио се у требињском манастиру Успенија Богородице.
Убрзо је постао епископ. Најприје је боравио у Тврдошу, а потом прелази у Острог.
Неуморан у молитвама, посту и физичком труду Свети Василије мирно се упокојио на данашњи дан 1671. године.
Његове свете мошти чудотворне су до данас, па је народ било које вјере наставио да долази, налазећи исцјељења и у најтежим болестима и мукама.
Традиционални дан великог окупљања вјерника је баш 12. мај, али и Тројичин дан, када се одржава Велики народни сабор у Острогу.
Светитељу у част подигнуте су и бројне цркве задужбине. У Београду, у цркви цара Константина и царице Јелене на Вождовцу, чува се омофор Светог Василија.
Слави се и као крсна слава.
По народном обичајном календару, данас се не раде тешки послови, али ваља да се очисти кућа, како би, вјерује се, читаве године у дому владали хармонија и мир.