Православна Нова година долази уз богатство традиција, обичаја и ритуала који се дешавају данима прије самог празника, 14. јануара.
Пред ову Нову годину у многим породицама се обавља генерално чишћење куће. То је дио традиције, јер се вјерује да чист дом доноси срећу и благостање у новој години. Овај обичај има дубоко симболичко значење, јер се вјерује да чишћењем вјерници чисте и своје духовно стање, припремајући се за долазак празника.
Молитве и црквени обреди
Пред православну Нову годину, вјерници често посјећују цркву и моле се, захваљујући за све добро што су доживјели у претходној години, али и молећи за благослов у години која долази. У многим црквама, обављају се вечерње службе, а вјерници траже Божији благослов за мир, здравље и просперитет. Неке породице се моле и код куће, посебно пред празничну вече.
Обичај прављења чеснице и поклони
Чесница се припрема и на православну Нову годину. У њу се ставља новчић, а вјерује се да онај ко га пронађе имаће среће и просперитета. Обичај давања поклона на православну Нову годину није толико заступљен као на Божић, али многе породице размјене мале поклоне као знак пажње и благослова. Поклони су обично симболични – најчешће се дарују слаткиши, ситнице или домаћи производи.
Шта се не треба радити?
На 13. јануар, дан пред православну Нову годину, многи вјерници избјегавају напоран физички рад. Препоручује се да се дан проведу у мирном окружењу, са породицом, у припремама за празник, молитву и духовну обнову. Вјерује се да рад, посебно тежи, доноси несрећу и омета духовну припрему.
Традиционално се савјетује да на предвечерје Нове године људи избјегавају сукобе, несугласице и свађе. Вјерује се да негативне емоције могу донијети несрећу у новој години, па је важно провести дан у љубави, стрпљењу и међусобном разумијевању.