Onog momenta kada se neko odluči za nabavku kućnog ljubimca, to znači da je dobio novog člana porodice o kome se treba voditi računa svakodnevno. A jedna od obaveznih stavki jeste posjeta veterinaru.
Pitali smo stručnjake iz ove oblasti, kad treba prvi put dovesti ljubimca na pregled, koje savjete daju građanima kada žele da nabave neku životinju, te sa kakvim slučajevima su se oni susreli u njihovim ordinacijama.
Doktor veterinarske medicine Goran Gajić iz „Vet Centra“ rekao je za portal ATV-a da svako ko želi da nabavi kućnog ljubimca treba da shvati kolika je to obaveza i da je životinjama potrebna pažnja uvijek.
„Ono što prvo treba da uradi svaki vlasnik prilikom nabavljanja kućnog ljubimca jeste pregled kod veterinara. Svaki građanin izdvoji dosta veliki iznos za određenu vrstu psa, mačke ili neke druge životinje, pa očekuju da su pri tom riješili sve brige, a često se zna desiti da i takvi kućni ljubimci imaju neka oboljenja. Upravo zbog toga treba provjeriti da li su životinje zdrave“, rekao je Gajić.
Dodaje da se vlasnici uglavnom odlučuju za nabavku psa ili mačke, ali da je u posljednje vrijeme pojačan trend nabavke egzotičnih životinja.
„Sve češće vidimo da je neko nabavio neku rijetku vrstu papagaja, čak i iguane, pa i kornjače. Mi savjetujemo da građani koji žive u manjim stanovima i kućama odluče se za nabavku pasmina koje su manje građe poput maltezera, pudli i slično. Naravno, postoje i oni koji vole mačke, a te životinje su poprilično samostalne pa njihov vlasnik nema puno obaveza oko njih osim da ih nahrani i zamijeni pijesak za nuždu“, kaže Gajić.
Ovaj veterinar navodi da je pravo mučenje za životinju poput šarplaninca, njemačkog ovčara ili sličnih pasa da žive u manjim prostorijama sa višečlanom porodicom.
Iz ove ambulante apeluju građane da ukoliko im nije bitna vrsta a ni rodovnik psa kojeg nabavljaju, a takođe ne planiraju da ih razmnožavaju, udome psa ili mačku sa ulice jer su oni već oformljene životinje, vakcinisane i sterilisane u većini slučajeva, a na taj način će svakako učiniti dobro djelo i nekoj kuci ili maci dati dom.
Vet centar: Pokušavamo pomoći i spasiti svaku životinju
Veterinarska ambulanta „Vet Centar“ tokom svog jedanaestogodišnjeg rada susrela se raznim situacijama, od teških operacija do nekih laganih rutinskih zahvata i pregleda.
„Imali smo svakakvih slučajeva. Od običnih povreda pa do povrede zglobova ili onih nastalih udarcem automobila, od udaraca ljudi, padova sa balkona i slično. Imali smo slučak kada nam je mačka pala sa osmog sprata prilikom koje je došlo do preloma prednje noge.Drugi primjer je kada je u našu ambulantu doveden soko koji je prilikom lova slomio kljun, pa smo radili fiksaciju i vratili sve u normalno stanje“, naveli su iz „Vet Centra“
Dodaju da su česti i slučajevi trovanja hranom, pogotovo kad je u pitanju prejedanje.
„ Desila se takva situacija da nam se jedan pas prejeo te svoje hrane pa smo imali jednu hitnu operaciju crijeva i to usred noći. Jednostavno takav nam je posao“, rekao je dvm Goran Gajić.
Ističe da su česte povrede i lovačkih pasa koje često divlje svinje napadnu ili se desi da im čovjek našteti usljed nepažnje.
„Kad je aktuelan lov često se desi da usljed odstrela neke divljači povrijedi se i pas. Naravno, dešava se i ovako da čovjek namjerno kada se želi riješiti životinje, pa je upuca“, kaže Gajić.
Od tih lakših povreda, pretežno se odnopsi na krpelje ili posjekotine šapa što se izliječi jako brzo.
Ono što žele da istaknu iz ove veterinarske ambulante jeste da svaki vlasnik treba da vodi računa o svom ljubimcu, da ga bar jednom godišnje vodi kod veterinara a nekad i više ako je potrebno. Uz to, kao obaveznu stavku naveli su da svaki kućni ljubimac treba da se vakciniše od malih nogu protiv svih oboljenja kako bi se u budućnosti spriječila teška oboljenja ili čak uginuće.