Током васкршњег поста, дјеца из О.Ш. "Свети Сава“ у Источном Сарајеву, научили су још једну важну лекцију. Однос према природи је од великог значаја, али и однос према домаћој исхрани.
"Сви људи газећи траву, возећи аутомобиле, аутобусе и слично, загађују све биљке. Е ми Мали баштовани, истраживачи трудимо се да природи што више помогнемо и да те биљке што више расту. Волим да садим биљке зато што имам додира са земљом, а у земљи је и бактерија среће, која ће помоћи мом организму", говори нам Мила Крстић.
"Волим биљке, не волим да их људи загађују и хоћу што више времена да проведем вани, а не на дигиталним уређајима", каже десетогодишња Теодора Велетић.
О.Ш. "Свети Сава“ има и своју башту у којој, кроз пројекат "Мали баштовани“, ученици, као и друга заинтересована дјеца, могу примијенити сва стечена знања кроз њихово школовање, али и научити многе занимљиве ствари.
"Имамо баштицу у дворишту О.Ш. Свети Сава у којој сијемо, садимо, узгајамо воће и поврће, љековито биље, учимо о природи, о процесима у природи, о домаћинству", објашњава Бојана Крстић, предсједник удружења "Мали истраживачи".
"Ово је простор, из нас, у школи гдје можемо све оно што дјеца уче теоретски кроз предмете Моја околина, Природа и друштво, да све то стечено знање могу овдје практично примијенити и у овом простору“, рекла је Жељка Топалић, директор О.Ш. "Свети Сава" Источно Ново Сарајево.
У оквиру пројекта "Мали баштован“ организована је радионица баштованства за дјецу узраста од три до десет година, дјецу млађег узраста у пратњу родитеља, као и старију дјецу која желе научити о значају производње здраве хране. Пројекат је пробудио велико интересовање код дјеце, али и код њихових родитеља, наводи координатор пројекта Петар Николић.
"Циљ нам је да их научимо гдје то храна расте и на који начин се храна узгаја, да и њима, али и њиховим родитељима покажемо који је значај домаће производње и здраве хране и да је то ипак један стратешки производ битан за нашу земљу", истакао је Николић.
Пројекат "Мали баштован“ је покренут прије три године у Бањалуци, а подржало га Министарство пољопривреде, водопривреде и шумарства Републике Српске.