Српска православна црква учи да је опроштај кључан за духовни живот, и то како у односу према Богу, тако и према другим људима.
Мати Злата, игуманија манастира Пресвете Богородице Тројеручице, објаснила колико је моћна ријеч "опрости" чак и када смо у праву. Њено објашњење објавила је Инстаграм страница телевизије "Храм".
- Ми толико брзо живимо да заборавимо човјека да питамо "како си?". Да, када дође до искушења заборавите мало на себе и први приђете и кажете "опрости ми". Не "извини". Извини не функционише, шупља ријеч. "Опрости ми", сила те ријечи је велика. Иако сте у праву, помолите се Богу, реците: "Господе, можда јесам у праву а можда ја и не видим добро, ја осјећам да јесам у праву али можда, ја Господе, грешим. Ти само видиш ко је у праву". И кад тако размишљате, лакше ћете прићи и другом рећи "опрости". И поразићете тог безбожника један пут, и други пут, и опет "опрости, опрости, опрости". И да видите како ћете умирити човјека. Нема другог пута, истакла је мати.
Српска православна црква учи да је опроштај кључан за духовни живот, и то како у односу према Богу, тако и према другим људима. Опростити значи ослободити се гнијева, мржње, и осветољубивости, и прихватити вољу Божију у односима са другима.
Према учењу Српске православне цркве, опроштај је израз љубави и покајања. Опростити другима њихове грехе не значи оправдати њихове поступке, већ се ради о ослобађању себе од духовног терета. Опроштај се види као чин који омогућава духовну слободу, помирење и измирење с Богом и ближњима.
У хришћанској традицији, опроштај је везан за молитву "Оче наш", гдје се каже: "Опрости нам дугове наше, као што и ми опраштамо дужницима својим." То значи да се опроштај сматра условом за Божје опроштење, што подсјећа на важност помирења с другим људима.
Црква подстиче вјернике да се, у складу с Еванђељем, труде да опраштају, јер без тога нема истинског духовног напретка. Такође, опроштај је важан у процесу личног помирења и духовног исцјељења, како би се спријечиле негативне посљедице накупљеног гнијева и мржње.