Закон о слободи вјероисповијести и Темељни уговор који је потписан између Цркве и државе Црне Горе важна су достигнућа, али изгледају као мртва слова на папиру јер се много тога не поштује, рекао је митрополит црногорско-приморски Јоаникије на почетку научног скупа "Савремено државно-црквено право" у Будви.
- Отприлике да ћемо морати још дуго времена да се боримо за своја вјерска права. Наравно, све оно што тражимо за нас, за Српску православну цркву, та иста права заступамо и за све остале традиционалне цркве и вјерске заједнице - рекао је митрополит Јоаникије.
Његово високопреосвештенство је указао да се правни акти, колико је год права и правде, уговора и резолуција, све мање поштују и веома често крше.
- Крше се од оних који би требало највише да промовишу право. Таква је ситуација, није нам то ништа непознато - нагласио је митрополит на почетку тродневног скупа који се одржава у организацији СПЦ и уз помоћ општине Будва.
Владика је претходно служио Свету архијерејску литургију у манастиру Подмаине, а потом и помен блаженопочившем митрополиту Амфилохију и професору Јовану Ћирићу, директору београдског Института за упоредно право, који су оснивачи и зачетници научног скупа о државном и црквеном праву.
Владика Јоаникије подсјетио је да је први велики научни скуп правника о теми односа Цркве и државе одржан 2015. године, те да је то имало изузетно позитивне посљедице у Црној Гори.
- Борећи се за правду и користећи знања најбољих правника из наше отаџбине и из иностранства, савјетујући се са многим умним људима, ми смо знали да истакнемо свој захтјев у оно вријеме када смо били потпуно обесправљени - рекао је владика.
Владика је додао да су свештеници, не само уз помоћ правника, него и сами научили да се боре за своја вјерска права.