Свака трећа жена широм ЕУ доживјела је физичко насиље, укључујући пријетње или сексуално насиље, показало је најновије истраживање, пише "Гардијан".
Истраживање засновано на одговорима жена старости од 18 до 74 године из свих 27 земаља ЕУ.
Директор Агенције ЕУ за фундаментална права Сирпа Раутио рекла је да је истраживање дало увид у широк утицај који је насиље имало на 229 милиона жена које живе широм ЕУ.
"Једна трећина њих је шамарана, ударана, силована или им је пријећено таквим насиљем", рекла је она, додајући да безбједност жена у ЕУ још не може бити загарантована.
Она је оцијенила да је "тужна стварност" то што су резултати посљедњег истраживања непромијењене у односу на истраживање о насиљу над женама које је спроведено у ЕУ 2014. године.
"Деценију касније, присуствујемо истим шокантним нивоима насиља који погађају једну од три жене", рекла је она.
Истраживање, које је објављено на Међународни дан борбе против насиља над женама, показало је да је једна од шест жена у ЕУ доживјела сексуално насиље, укључујући силовање.
Око 19 одсто жена је рекло да су се суочиле са насиљем или пријетњама насиљем од особе која живи у њиховом домаћинству.
"Дом је и даље опасно мјесто за многе жене", рекла је Раутио.
Анкета је обухватила и истраживање у вези са женама на радном мјесту гдје је откривено да је свака трећа сексуално узнемиравана.
Само 14 одсто жена је изјавило да је пријавило насиље полицији. Оне које су одлучиле да не пријаве насиље као разлоге су навеле забринутост за безбједност, осјећај стида или недостатак повјерења у власти.
"Ово недовољно пријављивање значи да имамо невидљиву епидемију насиља у Европи", рекла је Раутио.
Директор Европског института за родну равноправност Карлин Шеле повезала је ниску стопу пријављивања насиља са "стидом и кривицом".
"Забрињавајућа стварност није само колико жена доживљава насиље у ЕУ, већ је и то колико жена то не пријави", рекла је Шеле, позивајући на усвајање приступа усмјерених на жртве, као и културолошки осјетљивих приступа који би омогућили женама да се осјећају сигурније ако пријаве насиље.
Она је резултате анкета описала као посебно забрињавајуће с обзиром на пролиферацију мизогиног садржаја на друштвеним медијима.
"Оно што видимо у ЕУ је пораст антиродних наратива, стратегија, покрета. Значи, жене су предмет исмијавања, а ово антиродно осјећање се користи да се промијене ствари у друштву за које мислим да погоршавају ситуацију у којој живимо", рекла је Шеле.
У свијету се данас обиљежава Међународни дан елиминације насиља над женама.