Има три нивоа заштите

Неисправан бојлер - бомба у стану

  • Извор: РТС
  • 14.11.2024. 07:53

Од почетка гријне сезоне у Београду било је више од 540 пожара, у којима је погинуло седам особа, а 19 је повријеђено. Најчешћи узроци су неочишћени димњаци, неисправно коришћење пећи на дрва и угаљ и остављање гријалица без надзора. Такође, и неисправни бојлери могу да буду узрок пожара.

Експлозије бојлера нису честе, али када се догоде могу довести до велике штете, па и трагедије.

Експлозија у Новом Саду посљедња је у низу оних које нас упозоравају да водимо рачуна о исправности бојлера.

Наставник у "ЕТШ Стари град" Игор Трифуновић наводи да проблем који је настао прије неки дан могу да изазову термостати.

Бањалучанин за шест бикова домаћину дао 1.000 марака

Бањалучанин за шест бикова домаћину дао 1.000 марака

"Бојлер обично има три нивоа заштите. Има регулациони термостат, којим ми подешавамо температуру на бојлеру. Други систем заштите је заштитни термостат који само име каже, служе да штити aко у неком случају регулациони термостат не одради посао, углавном залијепи, заштитни термостат треба да одреагује. У случају да не одреагује заштитни термостат имамо и трећи ниво заштите, то је сигурносни вентил", објаснио је Трифуновић.

Мајстори кажу да их грађани најчешће зову када бојлер уопште не ради. Када се из њега чује шуштање, пуцкетање или се искључује на неколико минута сам, то може бити једно од упозорења.

"Мора да се прати да се гледа и термостат и прати температура колико загријава, да ли искључује лампицу. То су неки основи знаци које он сигнализира да је нешто неисправно. Али ви морате да будете у стану. Већина људи када је укључен бојлер не бораве у стану или у кући", рекао је мајстор Младен Алулоски.

Минимална плата расте за 81 КМ, али ће радници примати 1.210

Минимална плата расте за 81 КМ, али ће радници примати 1.210

У једној стамбеној згради у Чачку ове године догодило се да више бојлера истовремено експлодира, што није тако чест случај. До тога је тада дошло, пошто су се запалила електрична бројила.

Игор Трифуновић је рекао да се некада дешавало у зградама да људи пусте на славину хладну воду, а да им дође топла вода.

"Има варијанта тамо гдје је био спојен систем, да је неки бојлер на вертикали у проблему и да је пробио на сигурносни вентил и отишла је топла вода на хладну. Страховито је битно да кажем, постоји стрелица коју ако окренемо наопако, систем нема функцију", истакао је Трифуновић.

Редовно "сервисирање" бојлера

Упозорење да се не треба купати док је укључен бојлер у купатилу чули смо више пута. Ипак често многи то не схватају озбиљно, иако електричари тврде да је управо укључен бојлер најчешћи разлог несреће.

Мајстор Алулоски каже да бојлер треба да се искључи током купања.

Снијег освануо у БиХ

Снијег освануо у БиХ

"Поготово да не би у случају ако гријач, он грије чим се охлади вода. И док се туширате, охладите бојлер, охлади се вода, он укључи гријач да ради. У том случају, ако гријач пробије, вас може да удари струје док се купате", рекао је Алулоски.

Мајстори савјетују да се редовно провјерава стање бојлера, а да се гријач чисти од каменца једном годишње. Напомињу да грађани то не чине сами, уколико раније нису имали искуства са тим. Боље је, кажу, позвати стручњака који ће безбједно скинути, очистити и потом вратити гријач на мјесто.

Пратите нас и путем Вибера

Тагови:
  • 23:15 Серија: Ел Чапо (16+)

    ''Серија: Ел Чапо (16+)

  • 00:15 Ноћни програм

    Ноћни програм