Недим Сладић

''Нико не зна како ће бити у фебруару'': Метеоролог о сазнањима

  • Извор: Аваз
  • 07.11.2024. 10:23

Хоћемо ли ове зиме имати снијега? Да ли ће бити екстремно ниских температура или ће бити топло? Ово су најчешћа питања која поставимо себи пред сваку зимску сезону када чујемо или прочитамо неку дугорочну временску прогнозу.

Одговор на наше конфузије дао је метеоролог Недим Сладић.

На почетку објашњава да сезонске или тромјесечне прогнозе времена прије свега служе за комуникацију надлежним владиним тијелима, поготово када су у питању набавке енергетских ресурса. Хладније европске земље, односно земље сјеверне Европе, током зимских мјесеци желе унапријед знати да ли је сигнал наклоњен топлијем или хладнијем времену.

- На основу тренутних израчунавања, као и поређења из прошлости праве се планови како би се могло на вријеме процијенити довољна количина енергента за једну земљу ако је сигнал подложнији да ће хладнији таласи бити учесталији него је то уобичајено. Љети, исто тако, колико струје треба набавити за охлађивање, поготово уколико постоји већа вјероватноћа врелијег љета – објашњава Сладић на Фејсбуку.

Додаје и како је сезонска прогноза базирана на математичком израчунавању средњег очекиваног стања атмосфере у 40 до 60% случајева како би се добила прогноза вјероватноће.

Велика прогноза за зиму: Метеоролози открили колико ће снијега пасти у Европи

Велика прогноза за зиму: Метеоролози открили колико ће снијега пасти у Европи

- Ових 40 до 60% можете тумачити да ако у једној сезони имамо 90 дана, барем њих 36 до 54 ће пасти под очекивану прогнозирану категорију коју модел даје. Ниједан метеоролог на овом свијету овог 4. новембра 2024. не зна како ће бити 28. фебруара 2025. Ово није сврха сезонске прогнозе – истиче он и додаје како сезонска прогноза може бити добар и обећавајући алат, али подразумијева преглед шире слике, најчешће од Азије, преко Сјеверне Америке па све до Европе.

Запањујућа појава: Планина Фуџи први пут без снијега у октобру послије 130 година

Запањујућа појава: Планина Фуџи први пут без снијега у октобру послије 130 година

– Ниједна дугорочна прогноза није перфектна, али може бити и те како корисна метеоролозима уколико се између редова правилно уоче, те потом ишчитају ствари које нас занимају. Слично као и у краткорочној, али је разлика што у краткорочној прогнози сигнали су јачи, подржанији и лакши за праћење јер су атмосферски системи већ дефинисани и развијени. У сезонској прогнози је као да имате вео који гуши прогнозни сигнал па морате најприје отклонити њега да бисте идентифицирали дио по дио који вас занима – попут слагања слагалице која, истини за вољу, неће увијек дати тачан резултат – каже он.

Пратите нас и путем Вибера

Тагови: