На Клиници интензивне медицине за нехируршке гране Универзитетског клиничког центра (УКЦ) Републике Српске уводи се нова метода - индиректна калориметрија која служи за процјену енергетске, односно калоријске потрошње код критично болесних пацијената.
На УКЦ-у данас је први пут обиљежен "Плави мјесец", посвећен значају интензивне медицине и лијечењу критично обољелих пацијената.
У оквиру обиљежавања, Клиника интензивне медицине за нехируршке гране УКЦ-а организовала је предавање Ивана Палибрка са Универзитетског Клиничког центра Србија, који је захвалио за позив како би размијенили искуства у примјени индиректне калориметрије.
"То је дијагностичка метода која је више позната професионалним спортистима. Она тачно одређује енергетску потрошњу током дана и неинвазивна је. Може се примијенити код здравих и код врло болесних пацијената", истакао је Палибрк.
Он је додао да је тачно дозирање енергетских потреба макро и микро нутријената веома важно, јер сувишан унос хране може да угрози критично обољелог пацијента.
"Зато је код њих важно примијенити правилну и одговарајућу количину енергије. Индиректна калориметрија значајна је и за научноистраживачке сврхе и она ће помоћи нашим колегама у Клиници интензивне медицине да тачно пренесу те податке у своје научноистраживачке радове", рекао је Палибрк.
Начелник Клинике интензивне медицине на УКЦ-у Пеђа Ковачевић рекао је новинарима у Бањалуци да ће поменута дијагностичка метода помоћу у лијечењу најкритичнијих пацијената.
Он је нагласио да развој ове гране медицине не био био овакав да није подршке генералног директора УКЦ-а Владе Ђајића и других институција.
Помоћник генералног директора УКЦ-а за медицинске послове Слободан Хајдер
захвалио је колегама из Београда, истичући да се обиљежавање овог мјесеца огледа у томе да је значај интензивиста неизмјеран у лијечењу критично обољелих пацијената.
Он је рекао да је Клиника интензивне медицине напредује веома брзо, ширењем капацитета, константном едукацијом, те увођењем нових метода у дијагностици и лијечењу критично обољелих.