Стручни рад доцента на Природно-математичком факултету Универзитета у Бањалуци Марка Ђукановића о заштити градова усљед више истовремених напада објављен је у реномираном научном часопису "Ноулеџ бејзд системс" (Knowledge-based systems).
Ђукановић је рекао Срни да је рад "Заштита града усљед више истовремених напада: један хеуристички приступ" написао у сарадњи са колегама са Математичког факултета Универзитета у Београду Стефаном Капунацом и Александром Картељом, те колегом са Природно-математичког факултета у Бањалуци Драганом Матићем.
"Рад се бави рјешавањем проблема оптимизације који своју примјену има у заштити мрежа од истовремених напада на сервере, планирању отварања станица ватрогасних јединица у великим градовима с циљем превенције више истовремених пожара уз смањење ресурса, планирању антитерористичких акција итд", рекао је Ђукановић.
Он је навео да је ефективно претраживање простора извршено софистицираном верзијом ВНС алгоритма.
Ђукановић је раније са колегама Техничког универзитета у Бечу дизајнирао ефективни еволутивни алгоритам и објавио стручни рад у водећем часопису у области рачунарских наука и вјештачке интелигенције "ИЕЕЕ иксплор".
То је био резултат наставка добре сарадње бањалучког Природно-математичког факултета, Техничког универзитета у Бечу, те Института за вјештачку интелигенцију при Аутономном универзитету у Бечу.
Рад овог тима је у априлу проглашен најбољим на Евростаровој конференцији на Универзитету Ебриствит у Велсу.
Ђукановић и његов колега Александар Картељ освојили су прошле године треће мјесто на међународном такмичењу из симболичке регресије.
Прошле године Ђукановић је добио награду и за најбољи научни рад на међународној конференцији о примјењеној вјештачкој интелигенцији одржаној у Крагујевцу.
Добитник је и Дунавске награде за младог научника 2022. године.
Ђукановић је 2009. године завршио гимназију у Новом Граду као ученик генерације, те уписао општи смјер математике и информатике на бањалучком Природно-математичком факултету, који је завршио 2013. године са просјечном оцјеном 9,87.
Добитник је "Златне плакете" за студента генерације на Природно-математичком факултету, гдје је биран за асистента 2014. године.
На Природно-математичком факултету је 2016. године завршио и мастер студије математике са просјечном оцјеном 10.
Докторске студије из рачунарских наука почео је 2017. године на Техничком универзитету у Бечу, које је успјешно завршио 2021. године.
За доцента на Одсјеку за математику и информатику бањалучког Природно-математичког факултета изабран је 2021. године.