Bugarska je dugo bila na mapi srpskih turista kao jedna od najpovoljnijih destinacija za ljetovanje, no prije 15-ak godina Grčka je definitivno preuzela primat.
Kako cijene ljetovanja u Grčkoj rastu, bar u jeku sezone, bugarska odmarališta su se ponovo vratila na scenu.
Cijene ljetovanja u Bugarskoj variraju: zavise od toga koliko je smještaj ekskluzivan, da li ste izabrali hotel ili apartman, koliko je isti udaljen od atraktivnih destinacija, te da li su uračunati obroci u uplatu.
Bilo kako bilo u nekim agencijama je moguće uplatiti 10-dnevno ljetovanje u julu mjesecu već od 140 evra po osobi! U septembru i junu cijene su još niže!
Najpopularnije mjesto u Bugarskoj je svakako Sunčev Brijeg, turistički kompleks u kojem tokom sezone prodefiluje više milion turista.
Inicijalno je tokom 50-ih godina prošlog vijeka napravljen kao vikend destinacija za Bugare, ali je vremenom ovo mjesto razvilo ogroman turistički potencijal.
Kompleks, u neposrednoj blizini grada Nesebar koji je svojevrstan muzej na otvorenom, izgrađen je na prostoru koji se nekada zvao "nesebarska pustinja" zbog ogromne količine pijeska.
Zlatni, sitni pijesak je i dan danas tu na širokoj obali dugačkoj 5 kilometara, ali je pejzaž dobio lepše obrise jer je pošumljen.
Temperatura Crnog mora u ljetnim mjesecima iznosi čak 26 stepeni, a Sunčev Brijeg je vrlo atraktivan kako porodicama sa djecom zbog dva ogromna akva parka, tako i mladima zbog razvijenog noćnog života i brojnih diskoteka i klubova.
Sunčev Brijeg ne može da se pohvali skrivenim uvalama, divljim plažama i tirkiznim morem kako je to slučaj sa grčkim ljetovalištima, ali zato nudi priliku za odmor bez nervoze i mnogo istraživanja i dobro punjenje baterija.
Takođe, konkurentan je zbog niskih cijena u samom mjestu: ručak za dvoje do troje ljudi u prosječnom restoranu košta oko 30 evra, dok za jednu osobu u jeftinom restoranu obrok košta oko 5 evra, kapućino i gazirano piće koštaju svega jedan evro, a točeno domaće pivo od pola litra svega evro i po.
I u marketima su cijene povoljne: hljeb košta manje od evra, litar mlijeka nešto više od evra, kilogram lokalnog sira oko 5 evra, 10 jaja oko nešto više od dva evra…
Autobuska karta košta evro, dok sat vremena vožnje taksijem košta oko 5 evra, piše "Alo".
Sunčev Brijeg osim noćnog života i uživanja u morskim aktivnostima i na plaži ne pruža mnogo toga, ali je zato obližnji Nesebar prelijep, pa nemojte propustiti da ga obiđete, možda čak i više puta tokom ljetovanja.
Takođe, u samom produžetka Sunčevog Brijega je i zanimljivo seoce Sveti Vlas.
U Nesebaru posjetite Stari grad, Crkva Svete Sofije iz 5. i 6. vijeka, kompleks vizantijskih kupatila, Arheološki i Etnografski muzej.