Centralna banka BiH prošle godine uništila je više od 10 miliona komada neupotrebljivih papirnih novčanica i šest miliona kovanica konvertibilnih maraka. Najčešća oštećenja su poderane novčanice, uništene masnoćom ili bojom, i spaljene, kažu u Centralnoj banci BiH.
Poderanu ili oštećenu novčanicu građani mogu odnijeti u bilo koju komercijalnu banku koja će novac zamijeniti za ispravan, bez ikakve naknade. Ipak, da bi novčanice bile zamijenjene bez naknade, postoje određena pravila.
"Kad je riječ o načinu zamjene oštećenog novca, u skladu sa Odlukom, komercijalne banke su dužne zamijeniti oštećene novčanice KM, pod uslovom da podnosilac zahtjeva (fizičko ili pravno lice) predoči više od 60 odsto novčanice KM, koja je u jednom dijelu i sadrži barem jedan serijski broj ili iz dva ili više dijelova i sadrži oba serijska broja," saopšteno je iz Centralne banke.
Ukoliko je poderan i izgubljen veći dio novčanice, komercijalne banke u Republici Srpskoj građanima ne mogu pomoći. Tada je sve u rukama Centralne banke BiH, kažu bankari.
"Ako je manje od 60 odsto donosilac te novčanice obraća se Centralnoj banci i tamo popunjava zahtjev za zamjenu novčanice i oni, kad procjene da li mogu da zamijene tu novčanicu, će je prihvatiti i zamijeniti opet u punom iznosu. Ako ne, ta novčanica se uništava kao i sve ostale koje mi predamo," rekao je Mišo Žabić, rukovodilac Odjenjenja za upravljanje gotovinom u "Sberbanci".
Centralna banka BiH ne uništava samo oštećene novčanice, nego i one lažne. Mada građani koji prepoznaju lažan novac rijetko ga odnesu na šaltere banaka, jer im za njihovu zamjenu niko ne može ponuditi nadoknadu. Neki tvrde, nisu ga nikada ni vidjeli.
"Da li si ikada prepoznao da u rukama imaš falsifikovani novac? Jesam. Pet maraka uglavnom, uvijek su 2000. godište pare. I šta onda uradiš s tim? Pa ništa, potrošim u prodavnici."
"Ma kakvi, nisam nikada imao ja to. "
"Nikada u životu, otkad znam za sebe, nikada, stvarno nisam," kažu anketirani građani.
Prošle godine je u BiH otkriveno 500 komada falsifikovanih papirnih novčanica, najviše u apoenima od stotinu maraka. U istom periodu registrivano je i 1.500 krivotvorina kovanog novca, najviše u apoenu od jedne marke, podaci su Centralne banke BiH.