Протосинђел Павле Пајић (световно име Александар) покушао је да да једноставан одговор на питање како се правилно пости. Божићни пост почиње 28. новембра и траје 40 дана, до Бадњег дана 6. јануара. Као што је познато, у том периоду неопходно је уздржавати се од мрсне хране и алкохола, али и од грешних мисли, жеља и дјела.
– Постоји једна ствар коју многи људи не знају, а то је да се ми Срби придржавамо најстрожих правила поста, за разлику од других православних народа, као што су Руси и Грци – рекао је отац Павле за Бачка Паланка вијести.
– Пост није циљ, већ наше средство у духовном вјежбању. Богу је заиста свеједно шта ћемо јести. Одрицањем од нечега, у овом случају хране, ми заправо вјежбамо своју вољу и себе за неке друге ствари у животу. Зато је најмање битно шта ће се јести.
Отац Павле цитирао је реченицу "Кад постиш, немој јести своје ближње" и објаснио суштину поста.
– Добро је да човјек пости. Људи који се баве медицином препоручују га као нешто што је благотворно за здравље, што је потпуно тачно. Има једна лијепа реченица која каже: "Кад постиш, немој јести своје ближње", и мислим да је то заправо суштина. Неко себи може да приушти скупу посну храну, док, с друге стране, имамо оног ко ради тежак физички посао за малу плату и не може себи да приушти ништа више до неку најгору саламу, која се рачуна да је мрсна, а притом не може више очима да је гледа. И ко ту пости, онај који може себи да приушти "од бијеса", или онај који не може ништа друго да приушти?
Протосинђел истиче да је пост индивидуална ствар.
– Друга ствар, нешто што је јако важно, пост се прилагођава сваком човјеку. Не може да пости исто дијете или неко ко је у старијем животном добу у односу на неког ко је здрав, прав и физички то може да издржи. Такође, људи раде различите послове, неки су лакши, неки тежи. Наравно, за ове теже, потребно је да човек буде сит и да може физички да издржи. Не могу да посте исто здрави и болесни. Зато је веома важно да се пост прилагоди сваком појединцу, односно да онај ко сматра да не може да испоштује нека правила, или не зна како се правилно пости, требало би да оде код свог свештеника и од њега ће сигурно добити најбољи савјет – закључио је отац Павле.
Након што је завршио Богословију на Цетињу и наставио студије на Православном богословском факултету у Београду, отац Павле је свој живот посветио духовном узрастању и учењу вјере.