На Велики петак обичај и вјера налажу да јаја треба фарбати рано ујутру на Велики петак, али неће бити грешка ако се фарбају на Велики четвртак или Велику суботу. Такође, многе мучи питање шта треба радити са јајетом од прошле године, тзв. чуваркућом?
Отац Предраг Поповић огласио се на свом Инстаграм профилу гдје редовно дијели савјете хришћанима, али и свима осталима.
"Доста непотребне полемике око фарбања јаја. Као и око много чега другог. Ко заиста осети суштину празника, и Божића и Васкрса, а и крсне славе, тај се неће бунити. Дјеца да нам буду узор. Они то прихватају срцем својим и радују се, док мудри само испитују да ли има тога у Библији", започео је он, а затим се осврнуо на фарбање јаја.
"Нема ништа лошег у фарбању јаја , али само ако схватамо суштину тога. Ако знамо ко је Христос, зашто је постао човјек, зашто је страдао и зашто је Васкрсао - онда нам то фарбање неће бити никакав гријех већ један од симбола тог сазнања, али и начина живота. Као што је и голуб симбол Духа Светога, дуга и маслинова гранчица симбол мира, срце симбол љубави, крст симбол страдања, славски колач и бадњак симбол Господа који се нас ради сјече и ломи и дијели итд. Али ако поштујемо обичаје без икаквог смисла и сазнања о томе шта представљају, онда нам је и то на осуду, јер то није израз вере већ обичан фолклор на нивоу сујеверја", наставио је даље.
"Што се тиче јајета које се у народу зове чуваркућа које је у ствари природна икона Бијелог анђела, који указује на празан гроб и Христово Васкрсења, дакле, старо јаје се закопа у двориште, врло често под неко дрво или у саксију ако неко живи у стану. Тако природа иде природи, а ми новим започињемо нови годишњи круг који се цео своди на ишчекивање Васкрсење Христовог или и нас и цјелокупне природе", детаљно је објаснио дилему многих Срба.
Отац Предраг Поповић је такође напоменуо у коментарима да чуваркућу никако не треба бацати у воду, (оближњу ријеку, језеро или поток) како неки вјерују, јер сматрају да би вода на тај начин однијела свако зло.