U prostorijama Ekonomskog fakulteta u Palama danas je održan seminar o arhitekturi, građevinarstvu, projektovanju i izgradnji objekata, na kojem je bilo riječi o izazovima sa kojima se suočavaju pomenute profesije, a učesnici su kroz panel diskusiju razmijenili iskustva iz prakse i predložili niz zaključaka, s ciljem unapređenja kvaliteta poslovanja.
Jedan od organizatora seminara, predsjednik područne Privredne komore Istočno Sarajevo Ljubiša Tanić izrazio je zadovoljstvo, jer je današnji skup otvorio uvodničar, arhitekta Dragomir Кrivokuća, koji je okupljenima održao predavanje o temi obnove manastira Hilandara.
„Iz njegovog predavanja mogli smo da čujemo kakav je proces jedne složene obnove, koja traje više od 15 godina i mislim da su svi posjetioci imali šta da čuju. Nakon toga, imali smo panel diskusiju, u kojoj su učestvovali arhitekte sa našeg područja i razmijenili iskustva i znanja o mnogim, za njih, važnim temama. Suština cijele ove priče je da dođemo do zajedničkih zaključaka i preporuka, koje ćemo, eventualno, proslijediti resornom ministarstvu i unaprijediti sektor arhitekture i građevinarstva. Ovo je već treći skup koji organizuje područna Privredna komora Istočno Sarajevo, a danas smo imali priliku da čujemo neke od aktuelnih tema i problematika koje se tiču građevinarstva, arhitekture, projektovanja i izvođenja radova na objektima“, rekao je Tanić.
Član tima za obnovu manastira Hilandar, arhitekta Dragomir Кrivokuća, rekao je da organizacija ovakvog vida seminara od višestrukog značaja za cjelokupan sektor arhitekture i građevinarstva, te slikovito predstavio proces obnove Hilandara.
„Vrlo je važno obezbijediti i vodu, struju, kanalizaciju i sve ostale segmente neophodne za funkcionisanje i odvijanje normalnog života. U Hilandaru su dugo godina funkcionisale zastarjele instalacije, a mi se trudimo da omogućimo bolji ugođaj i monasima i gostima, ali i da zaštitimo manastir od požara i sličnih situacija u budućnosti. Prvenstveno želimo da preduprijedimo ponovno izbijanje požara, odnosno neće više biti potrebe da se monasi griju vatrom, već savremenim načinima isporuke toplotne energije. Radimo sve s ciljem da se pojedini segmenti manastira unaprijede, kako bi Hilandar u narednih nekoliko stotina godina bude zaštićen od bilo kakvih spoljnih uticaja“, naglasio je Кrivokuća, te istakao da bi manastir trebalo da bude obnovljen do kraja 2023. godine.
Gradonačelnik Istočnog Sarajeva Ljubiša Ćosić smatra da je veoma veoma važno okupljati stručnjake iz različitih oblasti na jedno mjesto, kako bi diskutovali o izazovima sa kojima se suočavaju u svojim branšama.
„Najvažnije je da dođu do zajedničkog stava o tome šta bi trebalo da se unaprijedi u njihovom poslovanju, a mi, kao predstavnici lokalne vlasti, imamo obavezu da ih podržimo. Istočno Sarajevo je grad koji se u kontinuitetu razvija i veoma je specifičan, zbog postojanja nekoliko urbanih zona koje bi trebalo saobraćajno povezati i omogućiti jednaka pravila gradnje za sve. Ideja o uspostavljanju nekog tijela na nivou grada, koje bi regulisalo sektor građenja, bila je aktuelna u prethodnom periodu, pa ćemo vidjeti na koji način da to osmislimo. U godinama iza nas imali smo Zavod za izgradnju Srpskog Sarajeva, preko kojeg je išla izgradnja grada, ali ta ustanova je završila neslavno. Da nam se ne bi to dogodilo, moraćemo da pristupimo ozbiljnijoj analizi i da vidimo na koji način bi to trebalo organizovati“, istakao je Ćosić.
Današnjem seminaru o arhitekturi, građevinarstvu, projektovanju i izgradnji objekata prisustvovali su predstavnci Grada Istočno Sarajevo, Opštine Pale, akademske zajednice, kao i eminentni stručnjaci iz pomenutih oblasti.
Organizatori seminara su područna Privredna komora Istočno Sarajevo i Кabinet gradonačelnika Istočnog Sarajeva.