Snijeg uveliko pada, a padaće i naredna tri dana.
Temperature koje će ići u debeli minus. Po ovakvom vremenu važno je znati šta raditi u slučajevima kada se formira sniježni pokrivač, šta kada on zaledi, kao i ko je zadužen gdje da čisti snijeg, ali i ledenice. Prema odluci o komunalnom redu, obaveza stambene zajednice je da očisti ledenice sa krova.
Ledenice predstavljaju veliku opasnost jer njihov pad s velikih visina može da ubije prolaznike, a takvih slučajeva je već bilo i u Srbiji. Zbog toga otkrivamo ko odgovornost za ledenice na zgradama i koga sugrađani trebaju da zovu kada se one formiraju na krovovima, ukoliko nisu u stanju da ih sami uklone.
Pripadnici Sektora za vanredne situacije, kao i vatrogasci, na teren izlaze samo u slučajevima kada su ugroženi životi i dobra. Iz tog Sektora objašnjavaju da oni izlazie na teren po prijavi tamo gdje je problem.
- Nažalost, ne možemo stići svuda, već samo na najkritičnije lokacije. Isto tako, gdje je ugrožen ljudski život, uvijek su se vatrogasci dobrovoljno javljali - saznaje se nezvanično iz Sektora za vanredne situacije.
Kako je rečeno, odgovornost kod stambenih zgrada snose upravnici zgrada, a kada je u pitanju institucija, onda je nadležan rukovodilac.
- Upravnik zgrade ili, na primjer, rukovodilac institucije mogu, u najmanju ruku, da ograde ulicu tako da ljudi ne prolaze pored zgrada na kojima se formiraju ledenice. To je prvi vid preventive. Mogu se angažovati i dimničari ili alpinisti, ali ta usluga košta - dodaju.
Prema odluci o komunalnom redu, obaveza stambene zajednice je da očisti ledenice, a za slučaj da one vise s krova predviđene su kazne od 5.000 do 100.000 dinara.
Odlukom o komunalnom redu obavezno je i uklanjanje snijega i leda s trotoara širine do pet metara koji se nalaze ispred zgrade ili parcele, za pravna i fizička lica koja koriste te nepokretnosti kao vlasnici, korisnici, zakupci ili neposredni držaoci. Oni koji prekrše odluku o komunalnom redu, rizikuju novčane kazne od 5.000 do 50.000 dinara.
(Novosti)