U Republici Srpskoj do sada su registrovane 173 osobe koje su HIV pozitivne. Posljednje dvije godine bilježi se znatan porast. Samo u protekloj godini detektovana su 24 nova slučaja. Odzivom pacijenata na testiranje infektolozi nisu zadovoljni. Prevencija je izuzetno važna.
"Samim testiranjem mi otkrivamo bolest, na vrijeme započinjemo liječenje a samim tim preveniramo širenje infekcije. Što se tiče pacijenata koji su nam trenutno na liječenju, imamo 91 osobu i 30 osoba je od početka, od prvog slučaja, nažalost umrlo od HIV-a AIDS-a", kaže Brankica Malešević - infektolog UKC Banjaluka.
HIV se prenosi uglavnom polnim putem a među registrovanim ima i onih koji su se zarazili drogiranjem.
"Najveći broj oboljelih je muškog pola. Kada su u pitanju dobne grupe, najveći broj oboljelih je od 39 do 49 godina. Znači, to je odrasla populacija. Imamo određen broj i mlađe dobne skupine, 20 do 29 godina", kaže Ljubica Jandrić - epidemiolog u Insitutu za Javno zdravstvo Republike Srpske.
HIV se najčešće otkriva brzim testovima koji su dostupni svim građanima, anonimni, povjerljivi i tačni do 99%. Rano otkrivanje znači i ranu terapiju koja, ako je redovna, omogućava život bez većih komplikacija. Savjetovališe za HIV u Bijeljini je dostupno radnim danima do 15 časova.
"Javljaju se, svaki mjesec mi imamo određen broj. Nismo imali baš priliku bas da to te mjere radimo i izlazimo na teren ali mi smo mobilni tim koji će otići tamo gdje je neophodno, gdje smo pozvani, gdje ćemo sprovesti testiranje. Naravno, uz sve mjere diskrecije i anonimnosti", kaže Aleksandra Radojčić - infektolog u Opštoj bolnici "Sveti Vračevi" u Bijeljini.
38 miliona ljudi u svijetu zaraženo je HIV-om.