Најмлађи борци који добију битку са најтежом болешћу заслужују све награде овог свијета, а једну такву је добила петогодишња Лорена из Добоја, која је, осим медаље по изласку из Родитељске куће у Бањалуци, добила и перику.
Лорена је прије неколико дана завршила са терапијом, а непосредно "Моја коса, твоја коса", чији је носилац "Срце за дјецу" из Сарајева, а у којем учествује Удружење родитеља дјеце обољеле од малигних болести "Искра".
Они у овом пројекту заједно прикупљају косу за израду перика, а како за "Независне", у име Удружења "Искра", истиче Љиљана Симурдић, предсједник овог Удружења, срећа на лицима дјевојчица које добију перику не може се описати ријечима.
"Удружење 'Срце за дјецу' је у оквиру тог пројекта оспособило неколико власуљара, који израђују перике у Сарајеву, а ми смо им партнери у прикупљању косе. Иначе, минимална дужина косе која је потребна за израду перике је 30 центиметара, с тим да коса не смије бити хемијски третирана. За израду једне перике потребна је коса од шест до 18 особа. Дуготрајан је процес њене израде, али се дјевојчице заиста обрадују перици", појашњава она.
Према њеним ријечима, малена Лорена је невјероватно биће које има 1.000 питања на све.
"Али има и одговоре на све што је питају. Она има пет година, а неки дан смо славили њен одлазак из Родитељске куће, гдје је боравила током лијечења. Увели смо праксу да, када дјеца заврше лијечење, направимо забаву. Буде торта, пјевамо пјесме, а са собом понесу и поклончић", кроз осмијех прича Симурдићева.
Како каже, овај пројекат траје од 2017–2018. године, а до сада је велики број дјеце из Бањалуке добио перике.
"Лорена је сада већ завршила лијечење, те ће почети да расте њена косица, али је лијепо да један период има косу. Скоро смо имали дјевојчицу од 17 година, а и њој је заиста значила та перика. Они су млада бића, те им је то веома битно", истиче она.
Осим тога, раније је перику добила и дјевојчица Исидора из Бањалуке.
"Хвала и свим дјевојчицама и женама које пошаљу косу. Ми је чак добијамо и из иностранства. Људи нађу на интернету објаву и пошаљу нам косу поштом, а добијамо је из Словеније, Њемачке или је чак донесу кад дођу на годишњи одмор. На годишњем нивоу добијемо између 500 и 600 коса", рекла је она.
Наводи да у Српској од малигних болести годишње оболи око 40 малишана, а такорећи, по правилу, једни завршавају, а други стижу у Родитељску кућу.
"Али, већина прича се лијепо заврши, те покушавамо бити вјетар у леђа онима који се сада боре", закључује Симурдићева.