Досије

Прича о антитерористичкој операцији 'Радуша 72'

  • Извор: АТВ
  • 16.04.2025. 07:15

Турбулентно - тако би се најбоље могао описати почетак седамдесетих година прошлог вијека. Посебан печат су им дале терористичке организације широм свијета. Једна од најопаснијих и најорганизованијих била је и Хрватско-револуционарно братство. Њихов основни циљ било је рушење Југославије и успостављање самосталне Хрватске.

Ко су били, како су и шта радили зна најбоље Јово Тадић, бивши раднике службе државне безбједности Социјалистичке Републике БиХ. Директни је учесник и операције "Радуша 72“, највеће антитерористичке акције у бившој држави. То је била оружана акција југословенских служби безбједности против терористичке групе "Феникс 72“ коју је управо ХРБ 1972. године убацило у Југославију. ХРБ је, прича Јово за "Досије“, основано 1961. године у Аустралији од стране четворице емиграната, дотадашњих чланова Хрватског ослободилачког покрета Јуре Марића, Илије Толића, Јосипа Облака и Гезе Паштија.

"Аустралија, тамо су они у Сиднеју, Мелбурну имали те своје ћелије. Посебно су се истицали поред ове четворице и још неки има их много. Циљ је био да се створи мрежа у Европи и друга мрежа је требала да се створи међу везама клерикалним и националистичким у земљи. Нису били задовољни ефектима Антијугословенског дјеловања Хрватског ослободилачког покрета нити сљедбеника доктора Бранка Јелића који је водио Хрватски народни одбор нити дјеловањем Хрватског народног отпора који су дјеловали углавном у Европи. Одлуче да формирају озбиљну револуционарну организацију са одређеним начелима да буде тајно, апсолутна тајност, да је дјеловање илегално, да се ради системом тројки, да се траже храбри, одлучни спремни на жртвовање до губитка живота. Дакле, тих људи који би неприкосновено испоштовали сваку наредбу организације и испоштовали надређеног руководиоца по стожерима. ХРБ је послије у својим плановима земљу издијелио на 23 или 24 та нека подручја које би они кад дође вријеме водили и контролисали преко својих стожерника“, прича Јово Тадић, пензионисани радник Службе државне безбједности Социјалистичке Републике БиХ.

Члан није могао постати свако. Селекција је била изузетно строга. Помоћу приручника обучавани су како да постану терористи.

"Обично на приједлог два постојећа члана могао је да се нађе кандидат који полаже заклетву посебним церемонијалом. На тамном платну је свијећа, крст, свето писмо и укрштени су нож и пиштољ. Ставља се десна рука његова, кандидата, своју десну руку ставља један од двојице присутних чланова и изговара текст заклетве који му говори. Када се заврши ту су честитања и даје се конспиративно име. Имали су Дисциплински правилник и тиме су пооштравали дисциплину и одговорност за извршење одређених задатака. Од благих опомена до изолације ако неко погријеши. Да би се вратио поново у чланство морао је послије извјесног времена да изврши неки посебан задатак да би се вратио а и казна, смртна казна је била предвиђена за издају или прекршај тежак друге врсте. У Аустралији сви чланови су имали и присуствовали обуци, радили су на бази приручника 'Слобда или смрт' и други 'Осветници Блајбурга'. Тамо се учило од топографије, кретања у колони, пењања, прављења ровова, мина, радили су упаљаче за темпирне, нагазне и потезне мине и учили како се користе“, додаје Тадић.

На тло Југославије прва деветочлана диверзантска група ХРБ-а стаје 1963. године. Били су предвођени двојцем "Толић- Облак“. Међутим, ту су и ухапшени а већ сљедеће године и осуђени. Четири године касније ушла је и друга група из Француске али су одмах "пали“. Долазе и 1969. и 1970 а 1971. 7. априла Мирко Барешић и Анђелко Брајковић су убиством амбасадора Владимира Роловића скренули пажњу свјетске јавности.

"Геза Пашти који је остао доље а и он је суоснивач долази у Европу да би повезао организацију са неким другим организацијама, Лубурићевим народним отпором са неким организацијама, удружењима Хрватске младежи и у такве су организације уграђивали своје чланове, увезивали неке од њих. У Европи су били браћа Андрић, трећи Петар -стожерник у Ници. Јозо Ореч у Штутгарту Марко Мудроња а у Бечу је био Ђуро Хорват који је покривао подручје Аустрије са Илијом Главашем који је био у Салзбургу гдје се везивао и за свештеника. Било је ту идеја да се како су намјеравали да користе искуства неких присталица Мао Це Тунга, наступали су са податком да је Кастро извео револуцију са својих  70 револуционара да се може тако доћи а они су рачунали да ће успјети да окупе око 200 добровољаца за своје чланство који би били спремни да се упуте у земљу“, прича Тадић.

У наставку погледајте опширније:

Пратите нас и путем Вибера

Тагови:
  • 11:55 Вијести

    Први преглед најважнијих вијести из земље, региона и свијета.

  • 12:00 Аутошоп магазин (Р)

    '' ' Аутошоп магазин (Р)

  • 12:30 Емисија: Народ прича (Р)

    ''' Емисија: Народ прича (Р)

  • 12:55 Емисија: Досије (Р)

    '' Емисија: Досије (Р)

  • 13:55 Вијести

    Први преглед најважнијих вијести из земље, региона и свијета.

  • 14:00 Кето кухињица

    ''Кето кухињица