Плату и осигурања немамо, а на посао морамо да долазимо. Тако своју ситуацију описују радници Агенције за развој општине Станари. Тренутно их је петоро, а агонија траје већ једанаест мјесеци.
Из свог џепа кажу финансирају долазак на посао.
"Најгоре нам је здравствено осигурање, сутра да се разболим, а немам колегиница се разбољела, нема осигурања, не можемо на лијечење, не можемо ништа", каже Гордана Бјелошевић, радник Агенције за развој општине Станари.
Основани су одлуком локалне скупштине прије осам година. Неколико пута су им се, тврде, обраћали са приједлозима да нађу рјешење.
"Рекли смо, начелниче уплатите нам порезе и доприносе колико је пореска оптеретила нас 50/60 хиљада марака, платите да се људи могу лијечити, а плате да направе споразум па да свака 2 мјесеца исплати једну плату", каже Михајло Гаврић, радник Агенције за развој општине Станари.
За све је, објашњава први човјек Станара, криво неусвајање прошлогодишњег буџета, од када и сежу проблеми. Једина су општина која је 2024. завршила на привременом финансирању, а и ова је почела исто.
"У новом нацрту буџета предвиђено је редовно финансирање Агенције, а трошкове из претходног периода намјеравамо ријешити кредитним задужењем", каже Александар Ристић, начелник општине Станари.
Буџет је у нацрту прослијеђен министарству финансија. Пред одборнике би могао за десетак дана. Агенција се финансира из гранта, па су посљедњи у исплатном реду, објашњава Ристић. Каже и да је Агенција могла кроз пројекте да заради плате, али они тврде да ниједан нису реализовали јер општина није жељела да их суфинансира.