Милија Радовић, замјеник Директора агенције за безбједност саобраћаја Републике Српске, рекао је за АТВ да је прошле године дошло до погоршања стања безбједности саобраћаја.
Погинуло је 109 особа, док је 2022. погинуло 100 особа. Повећан је и број саобраћајних незгода, тешко и лако повријеђених лица за неких 6, 7 одсто, рекао је Радовић.
Он је рекао да су параметри што се тиче безбједности саобраћаја у паду, те да је то разлог погоршања безбједности у саобраћају. Као примјер је навео кориштење безбједносног појаса. Наиме, 2021. године 81 одсто возача и сувозача је користило безбједносни појас, прошле године то је свега 69,7 одсто.
„Зашто је то важно? Да су сви користили безбједносни појас, одговорно тврдим да би било спашено 10 живота, не би биле смртне посљедице већ тешке тјелесне повреде. Исто тако, имамо пад употребе дјечијих ауто сједишта. Свега 19 одсто родитеља вози дјецу старију од три године у ауто сједиштима. Прије двије године је то било значајно веће“, рекао је Радовић.
Повећан је број оних који користе мобилне телефоне. Савки минут наиђе возило у којем возач користи мобилни телефон.
„Оно што је свакако највише утицало на негативну статистику јесте непоштовање брзине кретања. Прошле године смо имали око 60 одсто возача који су возили преко ограничења. Прије двије године је било 55 одсто. То је нарочито изражено у насељима. Забрињавајући је проценат оних који прекорачују брзину за више 10 километара на час“, истакао је Радовић гостујући у АТВ јутру.
Према подацима за прошлу годину дошло је до смањења броја возача који возе под дејством алкохола, иако то треба добро анализирати, односно видјети да ли су то стварни подаци. Алкохол је и даље велики проблем, додао је Радовић.