Септембар 2024. био је други најтоплији септембар откако постоје мјерења, а испред њега је само септембар прошле године. Глобална просјечна температура ваздуха прошлог мјесеца била је 16,17 степени, што је 0,73 степена више од просјека од 1991. до 2020, саопштио је Сервис за климатске промјене Коперник (Ц3С) Европске уније.
„Температуре у септембру биле су 1,54 степена изнад преиндустријског нивоа и то је 14. у периоду од 15 мјесеци који је имао температуре више од 1,5 степени више од нивоа у преиндустријском периоду. Просјечна температура у Европи била је 1,74 степена виша од просјечне у периоду од 1991. до 2020. што чини овај септембар други најтоплији мјесец откако постоје мјерења“, наводи се у саопштењу.
Европске температуре биле су изнад просјека у источним и сјевероисточним дијеловима, али испод просјека у већем дијелу западне Европе.
„Септембар 2024. други је најтоплији мјесец и глобално и у Европи. Екстремне пљускове овог мјесеца, нешто што примјећујемо све чешће и чешће, погоршала је загријана атмосфера. То је довело до тога да за само неколико дана падну количине кише које иначе падају месецима. Ризик од екстремних пљускова наставиће да се погоршава са скоком температура“, рекла је Саманта Бурџес, замјеница директора Коперника.