Министар здравља и социјалне заштите Републике Српске Ален Шеранић рекао је да су врата Владе Српске и ресорног министарства увијек отворена за Синдикат здравства и социјалне заштите, као и друге репрезентативне синдикате, када је ријеч о разговорима о повећању плата, али и о другим питањима
Ресорни министар је истакао да ће тако бити и убудуће.
"Већ смо и започели разговоре о овој теми, разговараћемо и даље и бићемо отворени за све даље разговоре", изјавио је Шеранић новинарима у Бањалуци, гдје је присуствовао ванредној сједници Синдиката здравства и социјалне заштите Републике Српске.
Шеранић је нагласио да су га представници овог синдиката обавијестили да је обезбијеђена редовност исплате плата и уплате доприноса у здравству, што је, како је истакао, веома важно.
"У посљедњих неколико година уложили смо значајне напоре да се то устали како бисмо размишљали о одређеним побољшањима када је ријеч о економско-социјалном статусу здравственог радника", навео је Шеранић.
Он је рекао да је у 2018. години Влада Српске мјесечно издвајала 24 милиона КМ за плате у здравству, а крајем 2023. године тај износ је достигао 41 милион КМ, што је годишње око 500 милиона КМ.
Шеранић је рекао да су захтјеви Синдиката за повећањем плате у здравству сасвим легитимни и да то није ништа неуобичајено, те навео да је са представницима Синдиката разговарано и о организацији и квалитету рада.
"Потребно је фокусирати се и на оно што пацијент добије јер је он у центру пажње и ресорног министарства и синдиката и свих који се баве здравством", рекао је Шеранић.
Шеранић сматра да је важан и статус радника у области социјалне заштите у оквиру центара за социјални рад, с обзиром на то да је механизам регулисања плата другачији од оних који раде у републичким установама социјалне заштите.
"Важно је да и ту ствари буду побољшане и дефинисане", рекао је Шеранић.
Предсједник Синдиката здравства и социјалне заштите Републике Српске Никола Црнчевић рекао је да им је примарни циљ повећање плата у области здравства, те нагласио да захтијевају повећање најниже цијене рада са садашњих 159,5 КМ на 175 КМ.
"Потрудићемо се да то буде у што скоријем времену. Повећање плата тражи око 5.000 радника у овој области", рекао је Црнчевић и додао да је могуће да њихови захтјеви буду остварени кроз разговоре и договор са надлежним институцијама.
Црнчевић је нагласио да Синдикат захтијева и враћање топлог оброка и регреса, па су поднијели иницијативу Уставном суду Српске за оцјењивање уставности одлуке да се топли оброк и регрес посебно исказују.