Република Српска ће моћи сама да гарантује исправност најбитнијих медицинских апарата за утврђивање здравственог стања.
На ову тему у АТВ јутру говорила је Наташа Жугић, в.д. директора Републичког завода за стандардизацију и метрологију Републике Српске.
"Надлежни смо за стандардизацију у Републици Српској, за законску метрологију, контролу предмета од драгоцјеног метала и контролу препакованих производа. Чим отворимо очи дочека нас мјерење и стандардизација. Приликом и пројектовања и израде морају се користити одређени стандарди. Завод је надлежан у области стандардизације и промоције стандардизације. Имамо неколико база података. Свака држава од Међународне организације за стандардизацију добија јединствену ознаку својих стандарда, БиХ има "Бас", а нпр. бивша СФРЈ је имала 'ЈУС'".
Она истиче да је Завод надлежан за законску метрологију.
"Проглашавамо и провјеравамо да ли одређена мјерила која се користе у сегменту јавног интереса, да ли су верификовани у предвиђеним периодима које закон предвиђа. Сва мјерила, мјерни уређаји и слично, ако се користе у сегментима јавног интереса, морају бити верификовани, односно да се провјери њихова тачности и да се републичким жигом овјери".
"У нашем пропису поред медицинских уређаја, имамо 25 врста мјерних система који имају обавезу да се периодично верификују. ТО су првенствено комунална мјерила. Калориметри, мјерачи електричне енергије, водомјери и о томе брину корисници тих уређаја, односно предузећа. Области у којима се мјерила користе као јавна мјерила и онда се проглашавају јавног метрологијом су области заштите потрошача или трансакција, области заштите здравља, заштите животне средине, таксиметри... Завод није имао капацитете да уведе та мјерила у метрологију. У питању је 10 врло специфичних медицинских средста за функцију мјерења и било је потребно прво извршити анализу и могућност да се у Српској врши њихова верификација. Да би се провјерила тачност мјерила мора се упоредити са одговарајућим еталоном. Еталони су јако скупи и специфични и морају имати етаонирање у низу. Та провјера се врши у одређеним околностима, под одређеним правилима. Ми смо задње двије године вршили анализу потреба, а онда је Министарство здравља доставило Заводу експлицитан захтјев да тих 10 мјерила се уведе у законску метрологију".
У питању је анестезиолошка машина, респиратор, инфузомат, перфузор, ултразвучни терапеутски ултразвук, ЕКГ, дефибрилатор, дијализни апарат, инкубатор и пацијент монитор.
"Тих 10 медицинских средстава су уведени у законску метрологију и у Србији. МИ смо били обавезни извршити анализу окружења, обавили смо низ разговора и консултација са Институтом за метрологију који је то прије 10 година увео у законску метрологију али је су до сада била примјењивана у ФБиХ".
Зашто у Српској тога до сада није било Жугић говори да је Завод мали и има скроман буџет због чега нису били у могућности да набаве велики број еталона који се морају и одржавати.