Мјесец март познат је по промјенљивом времену.
За овакве временске прилике у марту везују се бројна вјеровања, а често се у нашем народу први дани марта зову и “Баба Марта”.
Због њене ћудљиве природе у трећем мјесецу, може се очекивати врло промјенљиво вријеме. Од великог снијега до изненадног отопљења и правих љетњих температура.
Зато народ каже “Боље змија да те уједе, него да те мартовско сунце огрије”.
За баба Марту карактеристичне су и “Бабине хуке”, период краја марта и почетка априла када изненада и мимо реда почну да дувају хладни вјетрови и напада суснежица која прави течно блато са снијегом по тлу.
Према народном вјеровању, баба Марта је оличење прољећа, поновног рађања, нових замисли и неопходности склада у природи и животу људи. Када тога нема, она на земљу пошаље снијег да опомене људе како треба да припазе на понашање, зато се у неким крајевима Србије сматра да хладно вријеме у марту представља “опомену” да обратите пажњу на своје опхођење према ближњима.
Иначе, најкаснији снијег пао је далеке 1953. године када се српска престоница забијелила 11. маја. Најприближније томе последњи пут Србију је задесило 1996. и 1997. године када је снијег падао 20. априла, преноси Нпортал.