Starješina Saborne crkve u Mostaru Duško Kojić koja je devastirala od strane, za sada, nepoznatih vandala poručio je da je šteta na ovom hramu neprocjenjiva.
"Otuđeni su nam kablovi koji obezbjeđuju napajanje, rad zvona i satova na zvoniku crkve, pored toga presječeni su i gromobrani. To je bio jedan vandalski čin koji je doveo do toga da je crkva sinoć bila u mraku", rekao je on.
Rekao je da je neko rizikovao i da padne sa skele te se popeo na zvonik i pronašao kablove.
"Šteta je neprocjenjiva. Važno je naglasiti da se crkva dok se zidala projektom su rađeni kablovi unutar samoih zidova hrama... prekinut jedan gromobran, razdvojen od uzemljenja. Svi ti kablovi koji su postavljeni moraju se ponovo skinuti, svi ti zidovi moraju se ponovo razbijati, dovoditi se kablovi... Zaista ne mogu u ovom trenutku imati sliku kolika je šteta", rekao je Kojić i dodao:
"Bio sam sinoć zabrinut. Jedno veliko iskušenje za našu zajednicu, ali mi nismo neko ko će slati neke poruke koje nisu poruke mira i ljubavi. Mi smo tako učeni od naših episkopa. Naš vladika Atanasije je govorio kad naiđu iskušenja: 'Jesu vjetri, jesu viohorovi, ali ni mi nismo slamke'. Neće nas ovo pokolebati, neće promijeniti naše raspoloženje prema gradu Mostaru. Mi s osvjetljenjem Saborne crkve, mi sa zvonikom njenim, mi sa fasadom... Ta sredstva smo mogli uložiti u uređenje njenog enterijera. Mi smo tim osvjetljenjem i fasadom poslali poruku kakav mi vidimo Mostar - lijep i obnovljen. Ova crkva dok je svijetlila krasila je Mostar. Nećemo odustati da ponovo vratimo svjetlo na ovu Sabornu crkvu", poručio je on.
Naglasio je da niko nema namjeru ili pomisao da napusti Mostar, te da dobijaju podršku sa svih strana.
"Mi nismo otišli iz Mostara, niti bilo ko ima namjeru ili pomisao da ode. Mi imamo veliku podršku sa svih strana, od svih građana Mostara. Jutros sam razgovarao sa predsjednikom gospodinom Miloradom Dodikom. On je rekao da će nam svaku vrstu pomoći pružiti. Moja poruka je da ovaj čin koji se desio treba da osvijetli sve vezano za Sabornu crkvu. U smislu da se svi nivoi vlasti zainteresuju za jedan nacionalni spomenik Bosne i Hercegovine, za jedan objekat koji je pod zaštitom Uneska, a evo izgleda da nema nikakvu zaštitu. Da bude jedan cilj svima da ona bude obnovljena. Ona kad bude u potpunosti obnovljena, onda mi možemo pričati o kamerama i o zatvaranju crkve. Dok god nije obnovljena, dok god postoje prolazi kroz njeno dvorište, kroz zidove ovog hrama sa kamerama ne vidim da ćemo nešto riješiti", poručio je Kojić.
Podsjetio je da je samo tokom ove godine bilo deset sličnih slučajeva u ovoj crkvi.
"Da ne kažem, manastir Žitomislić, Crkva u Blagaju, crkva u Bijelom polju, moj stan u kome živim... Ništa od toga mi nismo doživjeli kao što smo doživjeli gašenje svjetla na ovoj Sabornoj crkvi. To smo svaki put smatrali da je čin lopova zarad materijalne koristi. I dan danas vjerujemo da je to tako. Iz tog razloga mi to jesmo prijavljivali policiji, ali nikad nismo izlazili sa nekim porukama da se osjećamo ugroženim, da je to napad na nas. Ne, to je bilo djelo pojedinaca, lopova, kao takvog smo ga tretirali. Ali kada naiđe događaj kao ovaj, onda ga tretiramo kako to zaslužuje", zaključio je starješina Kojić.