Godina koja je na izmaku je za poljoprivrednike bila jedna od izazovnijih i težih. Vremenske prilike, u kojima prednjači suša, ostavile su traga i na kvalitet i na prinos samih proizvoda, kao i na krajnju stavku - cijenu. U jesen ulaze sa problemom kišovitih dana i nemogućnošću da izvade preostale plodove iz zemlje, a mraz kuca na vrata.
“Ove godine smo imali do sedmog mjeseca kišovito i hladno vrijeme, od sedmog mjeseca nenormalno visoke temperature preko 40 stepeni, tako da smo u jesen sa kišovitim, i ono malo povrća što smo sačuvali, da izvadimo i spremimo u magacin, ne možemo od vremenskih neprilika, a mraz vreba svaki dan”, rekao je Mladen Lazić, poljoprivredni proizvođač.
I ove godine nade polažu u resorno ministarstvo I podsticaje.
“Očekujemo podsticaje za predato voće i povrće barem 10 pf, to bi bilo realno na ovakvu godinu, i ako nas Ministarstvo poljoprivrede ispoštuje, I ako dobijemo regresirano gorivo ponovo, onda je država u svakom slučaju izašla u korist poljoprivrednih proizvođača”, dodaje Lazić.
Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede , Boris Pašalić rekao je su planovi ministarstva prema poljoprivrednicima ozbiljni i da se u poljoprivredu mora ulagati.
“Naravno da ni mi nismo zadovoljni visinom podsticaja, uvijek treba više, uvijek moramo više, trudićemo se da u narednim godinama povećamo I redovni budžet za poljoprivredu, ali i neka dopunska sredstva koja isplaćujemo iz budžeta Vlade Republike Srpske”, rekao je Boris Pašalić, ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede.
Suša je uzela veliki danak upravo u Semberiji , ipak izgradnja sistema za navodnjavanje, koje je ove godine bilo besplatno u mjestima gdje je izgrađen, pomoći će poljoprivrednicima koje raduje podatak je je planirana izgradnja i na drugim lokalitetima. Takođe, plan je da se u Semberiji svake godine grade sistemi za navodnjavanje za najmanje 500 hektara.