Божић, који се обиљежава нерадно сваког 7. јануара, наредне године пада у недјељу. Шта то значи за запослене и да ли се "систем преношења" пребацује на сљедећи радни дан, 8. јануар?
Kада је ријеч о данима викенда, само у случају да празник који се празнује нерадно пада у недјељу, важи правило преношења на први сљедећи радни дан.
Ипак, пошто је вјерски празник ово правило не важи.
За разлику од државних празника који се могу преносити на први наредни радни дан, у случају да један од датума када се празник празнује пада у недјељу, вјерски празници из члана 4. Закона, не потпадају под то правило.
Срећом, ако се задеси да радите на дан обиљежавања Божића, важно је да знате своја права. Подсјетимо, према Закону, ако запослени ради на дан празника, има право на увећање зараде - најмање 110 одсто од основице.
Поред тога, запослени који ради на дан празника који је нерадни дан има право и на друга увећања зараде уколико су испуњени услови за то (увећање зараде за рад ноћу, увећање зараде за прековремени рад и сл).
У 2024. очекује нас чак шест нерадних дана. Прво слиједи Нова година, затим Божић, те Васкрс и 1. мај који ће се наредне године обиљежавати истог дана.