Na stotine kuvara, konobara, građevinaca i ostalih radnika iz Hercegovine otišli su da rade na hrvatskom primorju. Tamo zarade duplo više novca nego u rodnom gradu. Posao u Dubrovniku našao je i Darko Špec. Plata je kaže dobra a skoro sve kolege su Trebinjci.
"Dolje u Dubrovniku se isplati raditi, a čak i čekati na granici po dva tri sata isplati se. Koliko su plate veće? Pa duplo, čak možda i više, zavisno koji sektor, da li je neko konobar, kuvar, da li je u državnoj firmi. Uglavnom kuvari za sada dominiraju sa platama, u sezoni su plaćeni 20 hiljada kuna, to je pet hiljada maraka," kaže Špec.
Konobari zarade od 600 do hiljadu evra, a sobarice u hotelu oko 700 evra. Za nezaposlene Dubrovnik je pravi raj, posao, kažu, može da se bira. Ima i onih koji u Trebinju daju otkaz ili uzimaju neplaćeno bolovanje i odlaze u grad na Jadranu.
"Najčešće ugostiteljstvo, građevina i ovi specifični zanati, zanatlije kao što su vodoinstalateri kao što sam i rekla građevinski radnici, dosta nam je otišlo vozača autobusa i E kategorije," pojašnjava Mirjana Sušić, šef trebinjskog biroa.
Za glavu su se uhvatili trebinjski preduzetnici. Dobrog i iskusnog radnika teško je naći. Na oglasnoj tabli trebinjskog biroa više nema mjesta.
"S obzirom da nam kvalifikovana radna snaga odlazi preko granice "Grad Sunca" je u velikom problemu, jer nemamo na raspolaganju radnu snagu koja nam je potrebna," potvrdila je Vanja Kundačina iz "Grada Sunca".
"Ljudi se ovdje iškoluju, zaposle se, steknu neku praksu i iskustvo i ona odu da rade dolje u Dubrovniku," dodaje Dejan Tarana, ugostitelj.
Dubrovačke gazde redovno obilaze Trebinje u potrazi za dobrim radnicima. Nude dosta bolje uslove pa malo ko odbije posao. Hrvati zbog dobre zarade odlaze u zemlje Evropske unije, Hercegovci idu u Hrvatsku, a radnici iz Federacije dolaze na jug Srpske.