Дан сјећања на жртве усташког геноцида над Србима, Јеврејима и Ромима у Независној Држави Хрватској (НДХ) од 1941. до 1945. године биће обиљежен у недјељу, 12. маја, у Доњој Градини у присуству званичника Републике Српске и Србије.
Јавна установа Спомен-подручје Доња Градина објавила је програм обиљежавања према којем ће у суботу, 11. маја, у 20.00 часова бити одржана меморијална академија у Дому културе у Козарској Дубици у организацији ове јавне установе.
У недјељу, 12. маја, у 8.30 часова биће служена литургија у Цркви Светих апостола Петра и Павла у Козарској Дубици.
У Спомен-подручју Доња Градина, на Гробном пољу Тополе у 12.00 часова биће положени вијенци и цвијеће, након чега ће у 12.30 часова код Гробног поља Храстови бити служен парастос убијеним Србима - жртвама геноцида у НДХ, односно вјерски помен припадницима других конфесија.
Обраћање званичника предвиђено је око 13.00 часова.
На сједници Извршног одбора за обиљежавање овог догађаја потврђено је да се очекује присуство око 15.000 људи, а договорени су и технички детаљи у вези са обиљежавањем Дана сјећања на 700.000 жртава усташког злочина-геноцида у концентрационом логору.
Дан сјећања на жртве геноцида над Србима, Јеврејима и Ромима у НДХ обиљежава се поводом ослобађања усташког логора Јасеновац, једног од највећих и најстрашнијих логора смрти у Европи.
Систем логора смрти такозване НДХ обухватао је око 80 логора, а Доња Градина као највеће стратиште у систему концентрационих логора Јасеновац формирана је августа 1941. године.
Међународна комисија за истину о јасеновачком систему хрватских концентрационих логора закључила је да су Хрвати у Јасеновцу и Доњој Градини убили више од 700.000 Срба, 80.000 Рома и 23.000 Јевреја.