Богојављење, или Теофанија, један је од најважнијих хришћанских празника и обиљежава се 19. јануара према јулијанском календару.
Овај празник слави Христово крштење на ријеци Јордан, када се, према хришћанском вјеровању, Бог јавио људима у Светој Тројици: Оцу, Сину и Светом Духу.
Према Светом Писму, Исуса Христа је на ријеци Јордан крстио Јован Крститељ. Током крштења, небеса су се отворила, Свети Дух се спустио у облику голуба, а глас Бога Оца објавио је: "Ово је Син мој љубљени, који је по мојој вољи".
Овај догађај симболизује почетак Христове јавне службе и представља једно од најважнијих откривења Тројства.
У хришћанској традицији, Богојављење има и дубље значење – оно симболизује просвјетљење и нови почетак, као и спознају да је Исус прави Бог и Спаситељ света.
Како се и када тачно замишља жеља на Богојављење?
Вјерује се, наиме, да се тачно у ноћи између 18. и 19. јануара, отварају небеса и да се вјерницима испуњавају жеље.
Тада би требало изаћи напоље или, ако нисте у могућности, стати крај прозора или на терасу, прекрстити се и, гледајући у небо, замислити жељу.
Неопходно је да жеља буде јасно дефинисана и конкретна, а некада су дјевојке вјеровале да ће тада на небу угледати и лик свог будућег мужа.
Обичаји и вјеровања на Богојављење
У прошлости је међу омладином био популаран и обичај да се у ноћи Богојављења испод јастука оставља огледалце како би у сан дошао онај за кога ће се дјевојка удати. Вјеровало се да је веома важно да огледало не пукне док спавате на њему јер је то значило да слиједи седам година несреће у љубави.
Некада су се уз огледало стављале и свијеће.
Вјеровања кажу и да временске прилике на Богојављење откривају каква је година пред нама. Буде ли снијега и мраза – чека нас родна година, вјеровали су наши стари, док је ведро вријеме сматрано знаком сушне године.
Обичаји и традиција
Богојављење је повезано са низом лијепих обичаја:
• Освећење воде: На Богојављење се у црквама и на ријекама врши велико освећење воде, познато као велики водосвештај. Сматра се да вода освештана на овај дан има посебну моћ и користи се током цијеле године за благослов и лијечење.
• Пливање за Часни крст: Један од најпознатијих обичаја је пливање за Часни крст, које се одржава на рекама, језерима и морима. Овај чин симболизује вјеру, храброст и посвећеност Христу. Побједнику који први доплива до крста често се приписује благослов и срећа током цијеле године.
• Вјеровање у Богојављенску ноћ: Према народним обичајима, вјерује се да се у ноћи пред Богојављење отварају небеса и да Бог испуњава молитве оних који се искрено помоле.
Пост и окупљање
Богојављење је дан који се обиљежава молитвом и присуством на литургији. Вјерници посте на овај дан, а након тога организују породична окупљања и дијеле освештану воду са укућанима.
Симболика и порука
Богојављење нас подсјећа на важност вјере, очувања духовне чистоте и заједништва. Као празник Божјег откривења, Богојављење позива сваког вјерника да отвори своје срце за Божју милост и љубав, да обнавља своју душу кроз молитву и дјела милосрђа.
Овај велики празник слави јединство Бога са људима, подсећајући нас на Христову поруку љубави, праштања и спасења.