Први дим цигарете или гутљај алкохола, већина дјеце пробају са 13 година - то су поражавајући подаци Свјетске здравствене организације.
У периоду када се дјеца највише развијају, конзумирање алкохола или цигарета и те како може оставити трага, тврди струка.
Адолесценти, најчешће свој први дим цигарете или чашу алкохола пробају управо са друштвом из школе, кријући се од родитеља. Гордана Симић каже да пажње и предострожности никада доста. Разговор са дјецом је најбоља превенција у спречавању конзумације алкохола и цигарета којима су основци свакодневно изложени. Поручује - родитељи требају бити примјер дјеци шта је исправно, а шта не.
Школа је још једна карика која чини овај ланац. Круцијалну улогу у васпитању и одгоју дјетета, имају учитељи и наставници, поручује Бране Микановић, педагог и професор на Филозофском факултету.
Студија Свјетске здравствене организације укључивала је младе од 11 до 15 година који живе на простору Европе, Азије и Канаде, а још један алармантан податак је то да злоупотреба психоактивних супстанци подједнако погађа и дјечаке и дјевојчице.