У овој години очекује се благи ефекти смањења каматних стопа, док је у 2026. могуће да се врате на ниво прије кризе са Украјином, саопштено је из Агенције за банкарство Републике Српске.
"Да бисмо смањили каматне стопе на кредите, морају се смањити каматне стопе на депозите тако да ће ова година бити година усклађивања", додали су из Агенције.
Из ове институције напомињу да је у банкама у Републици Српској 25 одсто кредита са промјењивом каматном стопом, док је 75 одсто са фиксном.
"Уколико је уговорена промјењива номинална каматна стопа, банка је дужна о свакој измјени каматне стопе да обавијести корисника у писаном или електронском облику и то прије почетка примјене измијењене стопе, односно периодично, у складу са уговором", истичу у Агенцији.
Банка је дужна и да наведе датум од када се примјењује измијењена стопа. Осим обавјештења, банка кориснику треба бесплатно да достави и нови отплатни план који увијек мора бити доступан за вријеме трајања уговорног односа.
У Агенцији за банкарство истакли су да се висина каматне стопе код банака у Републици Српској најчешће мијења два пута годишње, што се увијек чини у складу са уговореним усклађивањем са висином Еурибора - шестомјесечни и дванаестомјесечни.
Депозити за прва два мјесеца ове године износе 8,4 милијарде КМ и настављен је тренд раста депозита грађана.
"Укупни бруто кредити за прва два мјесеца су 6,6 милијарди КМ, док новчана средства износе 2,9 милијарди КМ. Можемо рећи да је бруто биланс актива банкарског сектора крајем фебруара ове године износио 11,3 милијарде КМ и у односу на крај прошле године већи је за 0,4 посто", навели су у Агенцији за банкарство.