Manje od četiri sata bilo je dovoljno da se rasprodaju svi traktori, kombajni i druga oruđa na aukciji kojom je okončana porodična tradicija duga čitav vijek.
Farmer Džim Tephorn je nakon pete žetve praćene lošim cijenama žitarica riješio da odustane, objavio je Rojters. Situaciju je prošle jeseni pogoršao trgovinski rat Kine i SAD, a posao na njivi je uzeo svoj danak – prije 15 mjeseci doživio je infarkt.
„Prolazili smo kroz teške periode sedamdesetih i osamdesetih godina prošlog vijeka“, kaže Džim, šezdesetosmogodišnjak čvrste građe, kako prenosi Rojters. „Ovo sada je, na neki način, mnogo gore“, dodao je.
Širom Srednjeg zapada sve veći broj farmera odlučuje se za rasprodaju mehanizacije i traže zakupce za svoju zemlju da bi olakšali finansijsku situaciju svojih porodica, kako je desetak vodećih aukcijskih kuća specijalizovanih za poljoprivrednu mehanizaciju obavjestilo Rojters.
Da stvar bude još gora, kako odlaze stariji farmeri, sve manje ima mladih koji bi ih zamjenili.
Taj trend izazvao je bum za aukcijske kuće, koje prijavljuju rast prometa od čak 30 odsto u posljednjih šest mjeseci, u poređenju sa istim periodom prošle godine.
Međutim, očekuje se da to naškodi lancu snabdjevača poljoprivrednika: to znači manje mušterija za proizvođače sjemen i hemijsku industriju, manje kupaca mehanizacije, kao i manje isporuke trgovcima žitaricama.
Za mnoge porodice, napuštanje posla na farmi svelo se na prostu, ali bolnu računicu: Trgovinski rat sa Kinom, izazvan tarifama koje je uvela Trampova administracija, traje skoro 10 mjeseci.
Kina, glavni kupac američke soje, najvrijednijeg izvoznog poljoprivrednog artikla SAD, drastično je smanjila nabavku te žitarice od Amerike. Od tada se cijene uporno drže na niskom nivou, a operativni troškovi brzo rastu, što farmerima pomaže da se brže odluče za povlačenje iz posla.