Технолошка компанија Бош планира да затвори двије фабрике своје производње електричних алата Павер Тулс у Њемачкој.
"Производња у Себницу (покрајина Саксонија) и сједишту у Лајнфелден-Ехтердингену код Штутгарта биће обустављена након 2026. године", саопштила је компанија.
Овом одлуком биће погођено више од 500 запослених.
Као разлоге затварања, Бош наводи кризу у грађевинском сектору и опрез потрошача због тешке економске ситуације.
У Себницу тренутно ради око 280 људи. Преусмјеравање погона на другу дјелатност није економски исплативо. Бош разматра могућност продаје постројења.
У Лајнфелдену (покрајина Баден-Виртемберг) погођено је око 230 запослених. У ове двије фабрике производе се, између осталог, бушилице, ударни чекићи и угаоне брусилице. Производња ће бити премјештена у друге фабрике концерна, на примјер у Мађарску.
У оба погона под брендом Павер Тулс производе се електрични алати, баштенска опрема, мјерни уређаји и прибор. У 2024. години, Бошова подружница остварила је промет од 5,1 милијарду евра, од чега око 90% на иностраним тржиштима. Од укупно 18.700 запослених у сектору Павер Тулс, око 3.000 ради у Њемачкој. Остали погони налазе се, између осталог, у Равенсбургу и Мурхардту.
Протест запослених
Запослени су оштро критиковали одлуку.
"Ово је скандал против кога ћемо се борити свим средствима", изјавио је Уве Гарбе, први повјереник синдиката ИГ Метал за Источну Саксонију.
"Посебно у источној Њемачкој, друштвена кохезија је угрожена. Умјесто да сели производњу у земље са јефтином радном снагом, послодавац би требало да преузме одговорност према запосленима који су му у добрим временима доносили велике профите", рекао је Гарбе.
У Себницу ће се у четвртак одржати скуп запослених испред фабрике.
Барбара Реш, регионална руководитељка ИГ Метала у Баден-Виртембергу, истакла је:
"Бош јесте под притиском, али онај ко одговара само отпуштањима, даје погрешан одговор на изазове нашег времена".
Још љетос, 2024. године, Павер Тулс се договорио са радничким саветом у сједишту фирме о смањењу броја радних мјеста у централним, развојним и административним секторима – укупно 480 позиција. У оквиру цијелог концерна у току је више програма реструктурирања, а према ријечима директора Боша, Штефана Хартунга, нису искључена даља отпуштања. Хиљаде радних мјеста биће укинуто.