Цијене кафе на берзи достигле су рекордне висине, па тако сада килограм кафе у БиХ кошта и до 26 марака, док наши саговорници истичу да се у наредном периоду очекује додатни раст те додају да ће цијена омиљеног напитка бх. грађана достићи и 30 марака.
Момчило Бањац, директор Пржионице кафе "Минеа" из Градишке, казао је да цијене сирове кафе на берзи стално расту и сада су на историјском максимуму, те да се не памти када су биле овако високе.
"Једини, али и највећи разлог због којег долази до скока цијена на полицама у маркетима је висока цијена сирове кафе на берзи", казао је Бањац и истакао да је од почетка године кафа већ поскупјела, али да се додатни скок очекује и у наредном периоду.
"Тешко је рећи шта ће се дешавати у наредном периоду што се тиче цијена, али у задњих десет дана цијена сирове кафе на берзи сваки дана иде према горе", казао је Бањац.
Додао је да тренутно килограм кафе кошта од 25 до 26 марака, зависно од произвођача.
"Вјероватно у наредном периоду очекујемо цијену од 30 марака по килограму у маркетима", казао је Бањац и додао да би пржионичари и са овом цијеном пословали са позитивном нулом.
Како је рекао, слаб принос у Бразилу и Вијетнаму, али и глобална дешавања, раст долара те ратови, све је утицало да цијена кафе непрестано расте.
"Цијене свега расту, али ситуација са кафом је страшна, нама произвођачима то уопште није драго, јер ће нам, наравно, опасти и продаја", појаснио је Бањац.
Додаје да ће овако високе цијене кафе утицати на мање произвођаче те истиче да ће сигурно тешко опстати. Он каже да ће мање пржионице, мања предузећа бити принуђена да затварају своја врата.
Како је рекао, прошле године цијена килограма кафе била је око 16 марака.
Митар Самарџија, директор "Бом импекса", чији је најпрепознатљивији бренд ОМ кафа, казао је да су високе цијене сирове кафе на берзама те да нико не може знати шта ће се дешавати у наредном периоду.
"Кафа је тренутно на свом историјском максимуму, те су нека предвиђања да ће цијена кафе расти за 15 до 20 одсто, што би било око 30 марака по килограму", казао је Самарџија.
Да се више цијене кафе за око 30 одсто очекују у наредном периоду, али и да се тренд раста цијена неће зауставити, каже за "Независне новине" Драган Грбић, пржионичар из Бањалуке.
"А, више цијене су због суше у Вијетнаму и Бразилу. Те усјеве ми највише користимо на нашим подручју", казао је Грбић и истакао да је, поред високе цијене сирове кафе, дошло и до раста цијена превоза.
Адмир Арнаутовић, предсједник Удружења клуба потрошача средње Босне Травник, за "Независне новине" истиче да цијена кафе већ више од пола године полако расте у трговинама.
"Нове најаве поскупљења су само резултат најава поскупљења на свјетском тржишту због неповољних климатских услова у земљама великим произвођачима кафе. Да ли је овај најављени раст само резултат раста цијена кафе на свјетском тржишту, свакако није, али ће овај раст пратити и нове цијене кафе у угоститељским објектима. А уз гориво и брашно, раст цијена кафе је увијек био окидач и за раст цијена широког спектра производа и услуга, тако да, нажалост, можемо очекивати ускоро нови талас поскупљења", казао је Арнаутовић.
Амир Хасичевић, министар трговине у Влади Федерације БиХ, казао је, што се тиче кафе, да они тренутно могу наплатити казне онима који крше оне марже које су прописане. "Ако бисмо ту кафу закључали на цијену која сад није тржишно прихватљива, само бисмо изазвали несташицу кафе. За кафу се десио слом на берзи. Не можете је скоро никако набавити", казао је Хасичевић.