У потрази за начинима да зараде људи се досјете свега, а један човјек из БиХ, може се слободно рећи, у тој потрази је сам створио 'златну жилу'.
На самим почецима је грцао у дуговима, али уз добар план и вриједне руке дошао је у ситуацију да сада одлично зарађује.
Ален Јусуповић из Завидовића прво магаре купио је прије дванаест година. Прву литру магарећег млијека испоручио је у пластичној боци од коца коле. Данас је овај врсни магистар пољопривреде један од најјачих фармера у БиХ. Колико је магареће млијеко тражено говори и податак да се у вријеме короне на боцу млијека чекало и по 45 дана. Ален са својом породицом унапређује производњу, па ће се ускоро на његовој фарми производити магареће млијеко у праху, а затим се паковати у ампуле без страха да ће се брзо покварити, јавља Јутјуб канал Срећка Стиповића.
Машине су већ на фарми и само се чека почетак производње, једине такве врсте не само у БиХ него у цијелом региону. На фарми се налази између 80 и 100 јединки магараца, а продајом њиховог млијека, како говори Ален, купили су му нови трактор који је коштао 80.000 КМ (40.881,29 евра). Тренутно литра магарећег млијека на овој фарми кошта 150 КМ (76,65 евра), написао је Срећко у опису видеа.
“Ми желимо производити Магареће млијеко у праху које ћемо паковати у капсуле, тако да ће му понуда имати капсуле од магарећег млијека или магареће млијеко у капсулама”, рекао је Ален.
"Младима бих поручила да се мало више посвете и пољопривреди, јер како вријеме иде, ја вам кажем да је у пољопривреди спас”, рекла је Аленова мајка у Срећковом прилогу.
Како наводи Срећко, прије шест година је на истој локацији снимао причу о малом фармеру и почецима посла с магарцима.
"Уназад у ових 6 година стварно смо доста тога изградили, направили смо пар објеката, завршили смо штале, набавили смо бунгалове и најбитније купили смо још доста земље, што је најбитнији ресурс. Тренутно имамо негдје око 8 хектара”, рекао је Ален.
“Ја сам те године био студент прве или друге године мастер студија на Пољопривредном факултету у Сарајеву. И написао сам бизнис план који је прошао, који је у ствари финансирао УСАИД, америчка агенција за помоћ преко Сарајевског универзитета и ја сам добио тада 4.000 долара. Ми смо тада били стварно на граници сиромаштва, оно дословно доња граница сиромаштва и то је нама било једина шанса да успијемо”, рекао је Ален.
“Ја се увијек сјећам једног коментара на Фејсбуку гдје је човјек написао каже ‘осуђени сте на успјех’. И заиста, с тих 4.000 долара смо прво вратили дугове, а нула је била још далеко изнад нас. Имамо добру идеју и ништа више. Међутим, ево након 6 година, наши љубимци, наши магарци купили су и трактор и камион, израдили су нам ове велике објекте и наравно купили су нам ову земљу коју тренутно имамо”, рекао је Ален.
“Ја се увијек сјећам једног коментара на Фејсбуку гдје је човјек написао каже ‘осуђени сте на успјех’. И заиста, с тих 4.000 долара смо прво вратили смо дугове, а нула је била још далеко изнад нас. Имамо добру идеју и ништа више. Међутим, ево након 6 година, наши љубимци, наши магарци купили су и трактор и камион, израдили су нам ове велике објекте и наравно купили су нам ову земљу коју тренутно имамо”, рекао је Ален.