Да ли је коначно ријешена највећа мистерија Биткоина - питање је које се поставља након новог документарца на ХБО.
Документарац сугерише да је творац Биткоина канадски програмер по имену Петер Тод.
Филм “Мани Електрик: Биткоин Мистери”, који је премијерно приказан на ХБО у уторак, идентификује Тода као креатора Биткоина који је до сада био познат само под псеудонимом Сатоши Накамото.
Крипто заједница је очекивала откриће у документарцу, иако Тод није био међу именима која су многи људи очекивали.
Очекивања су укључивала програмера Лена Сасамана, научника Ника Сабоа и Адама Бака, извршног директора Блокстрима, преноси "Бизнис инфо".
Тод, консултант за примијењену криптографију на ГитХабу, углавном је занемарен, али редитељ Кулен Хобак сугерише да је он највјероватнији “осумњичени”.
Хобак указује на објаву из 2010. на Биткоин форуму у којој се чинило да је Тод одговорио на објаву Накамота с наставком мисли — као да је случајно написао другу објаву са погрешног рачуна.
Накамото је послао свој посљедњи мејл Биткоин заједници у априлу 2011, рекавши да је “прешао на друге ствари”, а Тодов рачун престао је објављивати.
Други су тврдили да Накамотов нагли нестанак указује на Сасамана, који је умро у јулу 2011.
Хобак такође наглашава недосљедности у Тодовој причи, као што је претходна биографија у којој се тврди да познаје Ц++, који је кориштен за изворни Биткоин код, а који је Тод касније негирао да зна.
Хобак каже да Тод и Накамото такође дијеле неке лингвистичке изборе у свом правопису и граматици.
Негирао да је креатор Биткоина
Тод је, пред камером, негирао да је он креатор Битокоина, говорећи Хобаку:
“Признајем да си прилично креативан. Смишљаш неке луде теорије. То је смијешно".
Иначе, документарац прати године нагађања о идентитету Накамота, чија је бијела књига о Битоину из 2008. утемељила идеју несметаног, непромјењивог система плаћања.
Након објаве новина и лансирања Биткоина 2009, Накамото је комуницирао с корисницима на веб форумима до 2011. након чега се више није јављао.