Џеф Безос је особа за коју би многи жељели да раде, посебно ако би то значило да могу да уче из његових успјеха. Власник Амазона је поставио само два питања прије него што је одмах запослио једну кандидаткињу.
Иако се то може чинити као недостижан сан, заправо није толико тешко ни проћи први круг интервјуа. Заправо, изгледа да је прилично једноставно.
Да би то доказао, Безос је једном приликом интервјуисао потенцијалну запосленицу Амазона постављајући јој само два питања.
Затим ју је одмах запослио.
Рекала је да је Безос започео постављањем једноставне мозгалице, рекавши: „Желим да процијениш број свјетала у граду Сијетлу“, рекао је.
То је натјерало кандидаткињу да брзо размисли и смисли одговор који би имао смисла. Она је рекла Безосу да би најбољи начин за долазак до броја био узимање популације града, а затим креирање процјене на основу тога да ли људи имају дом, превоз, канцеларију и школу.
„Тако сам предложила да процјену базирамо на просјечним вриједностима тих фактора“, рекла је.
Затим је радила са Безосом, и њих двоје су се упустили у анализу сваке могуће ситуације, групе, аномалије и начина да се урачунају изузеци.
Будућа асистенткиња рекла је да је било узбудљиво гледати једног од најбогатијих људи на свијету како долази до коначне бројке.
„То изгледа отприлике тачно“, рекао је након тога.
Друго питање које јој је поставио било је много једноставније, и вјероватно смо га сви чули у неком тренутку.
„Који су твоји каријерни циљеви?“ упитао је.
Она је објаснила да жели да ради у Амазону јер, по њеном мишљењу, компанију чине амбициозни, страствени људи од којих жели да учи и које жели да опонаша.
То је било довољно да запечати посао, и рекла је да ју је Безос одмах запослио.
Осврћући се на процес интервјуа, закључила је: „Он је мјерио мој потенцијал постављајући питања која би истражила да ли имам истрајност, храброст и мотивацију да радим његовим темпом и да будем довољно смјела да стално скачем с њим и напредујем.“
Џеф је један од најбогатијих људи на свијету
Џеф Безос, оснивач је Амазона и један је од најбогатијих и најутицајнијих људи на свијету. Његова прича о успјеху започела је скромно, али је данас синоним за иновацију, предузетништво и технолошки напредак.
Инспирисан огромним потенцијалом интернета, Безос је 1994. године основао Амазон, првобитно замишљен као онлајн књижара. Компанију је покренуо из своје гараже у Сијетлу, а већ 1997. године Амазон је изашао на берзу. Убрзо је проширио понуду на електронику, одјећу, играчке и многе друге производе, постављајући темеље е-трговине какву данас познајемо.
Безос није стао само на Амазону - 2013. године купио је престижни лист The Washington Post, а 2000. године основао Blue Origin, свемирску компанију која се такмичи са SpaceX-ом Илона Маска.
Већи дио богатства Џефа Безоса долази од акција Амазона, чија је вриједност расла невјероватном брзином. У једном тренутку, његово богатство премашило је 200 милијарди долара, што га је учинило најбогатијим човјеком на планети. Повукао се са мјеста извршног директора Амазона 2021. године, али је и даље један од кључних акционара компаније.
Џеф Безос је примјер како визија, иновација и храброст могу довести до огромног успјеха. Његов пут од запосленика на Вол Стриту до оснивача глобалног гиганта показује да је могуће изградити империју када имате храброст да слиједите своје снове.
(Телеграф Бизнис/Ладбибле)