Душан Узелац

Финансијски савјетник објаснио како паметно расподијелити плату у јануару

  • Извор: Нова.рс
  • 02.01.2024. 21:21

Период до плате послије празника умије да се растегне до унедоглед.

Празничну еуфорију око новогодишњих и божићних празника обично прати шопинг, али и непланска потрошња. Уз које савјете, тј. трикове можемо да се организујемо с новцем да накнадно не бисмо зажалили што смо у дубоком минусу, прича финансијски савјетник Душан Узелац.

Кад стигну новогодишњи и божићни празници, паре се некако увијек извуку више него што бисмо жељели, а посебно ове године након бројних поскупљења. Притом, прилике за нова трошкарења се отегну отприлике до Српске нове године, па не кажу зато без разлога за јануар да је најдужи мјесец у години.

Чини се многима да плата крајем тог мјесеца, односно почетком фебруара никада неће лећи. А како преживјети до ње, односно како располагати новцем у ово доба године тако да не упаднемо у дубоки минус, говори Душан Узелац, финансијски савјетник и оснивач сајта Каматица.

Бх. компанија наградила раднике 13. платом од 2.000 КМ

Бх. компанија наградила раднике 13. платом од 2.000 КМ

„Није погрешно потрошити новац, напротив. Он и служи томе да њиме купујемо живот. Оно што у финансијама прави проблем јесу непланиране потрошње. Ово доба године је вријеме даривања. Продавци лако извуку паре јер је атмосфера потрошачка. Једини начин да не зажалимо због неке куповине јесте да не дозволимо да нам та куповина направи проблем касније. Добар савјет би био да се одвоји износ са којим можемо да комфорно дочекамо сљедећи приход. Тако ће се ограничење само наметнути“, каже Узелац.

Он открива и како иоле сачувати кућни буџет у дане празника, тј. шта би требало да нам буду приоритети, а са чим бисмо могли да прикочимо.

„Најбољи начин да се буџет сачува је да се ставе границе. Тешко их је поставити и задржати у тржном центру јер смо тамо са циљем да се новац потроши, а не уштеди. Зато је добро имати дефинисан буџет, план који ћемо спровести. То не мора да буде план у некој ригидној форми, довољно је да се договоримо са собом да је нпр. граница потрошње 100 евра на име неке прилике. Није ни страшно ако се план не оствари и претјерамо. Битно је да је постојао и да се настави са планирањем. Временом ће бити све прецизнији и тако ће се планирање савладати. Онда ћемо управљати финансијама умјесто да оне управљају нама“, рекао је он.

Једино рјешење – планирање

Финансијски савјетник прича и колико је заправо битно планирати унапријед да не бисмо били у жестоком шкрипцу чекајући плату у фебруару. Уосталом, познато је да је крај јануара најдепресивнији дио године и јер су празници за нама, али и јер смо шворц.

Бањалучанину жена прокоцкала 82.000 КМ

Бањалучанину жена прокоцкала 82.000 КМ

"Једини разлог финансијских проблема је непланирање. Једино рјешење финансијских проблема је планирање. Многи се уплаше овог процеса, али то не мора да буде напорно. Први корак је да набројите све мјесечне рачуне и саберете их у глави, па онда провјерите колико сте то прецизно урадили. Помножите их са 12 мјесеци, па ћете видјети колико на шта трошите годишње. Израчунајте вашу годишњу плату и одузмите трошкове. Ово су све добре вјежбе за освјешћивање“, савјетовао је Душан Узелац, пише Нова.

Пратите нас и путем Вибера

Тагови:
  • 12:30 Народ прича (Р)

    '‘Народ прича (Р)и (Р)

  • 13:00 Тет а тет са Татјаном Трнинић (Р)

    Тет а тет са Татјаном Трнинић (Р)

  • 13:55 Вијести

    Први преглед најважнијих вијести из земље, региона и свијета.

  • 14:00 Бар ТВ (Р)

    'Ова екипа око шанка уљепшаће сваки радни дан – 'Бар ТВ' ексклузивно на АТВ-у. Сјајна тројка Филипс, Југослав и Сладан покренуће све могуће теме – од игле до локомотиве. Придружиће им се у тој 'борби' мисли и ставова колеге и другари. За њиховим шанком у ТВ бифеу ништа неће остати недоречено. И ничега неће бити превише, осим смијеха.

  • 14:10 Кето кухињица

    ''Кето кухињица

  • 14:15 Серија: Авионџије (Р)

    ''Серија: Авионџије (Р)