Колико год робна размјена Хрватске и Сједињених Америчких Држава имала мали удио у укупном извозу и увозу роба, конкретне најаве америчке администрације о царинама за неке од највећих домаћих извозника на америчко тржиште представљају значајан удар. Према досадашњим реакцијама, то посебно важи за ХС Продукт којем америчко тржиште носи око 70% извоза, односно бизниса.
Карловачка компанија стоји иза практично цјелокупног извоза револвера и пиштоља у САД, који је 2024. године премашио 90,7 милиона евра. То представља око 11% укупног хрватског извоза на америчко тржиште. ХС Продукт из Карловца спада међу три највећа произвођача пиштоља на свијету. Између 70 и 80% њихових производа одлази код Uncle Sama". Директор карловачког гиганта Жељко Павлин открио је за Вечерњи лист да би их царине од 20% могле озбиљно уздрмати.
Рекао је да би због царина могли отпустити и до 1000 радника од укупно њих 1920. Објаснио је да Вашингтон има трговински суфицит према ЕУ када је у питању оружје.
– Наш произвођач има дугогодишњег партнера у познатом америчком произвођачу "Спрингфилд Армори", који продаје хрватске производе као дио свог бренда, па му је посао с ХС Продуктом важан и финансијски. А они имају и посебно добре односе са републиканском, дакле и Трамповом администрацијом – рекао је Павлин за Вечерњи лист.
Висока концентрација
Иако је извоз лијекова укупно већи, фармацеутске компаније су дјелимично због изузетака у оквиру америчке политике реципрочних тарифа, али и због чињенице да им је извоз распршен на велики број тржишта, ипак мање директно погођене царинским ратом. Лијекови имају највећи удио у хрватском извозу у САД – прошле године износио је више од 27%, лијекова је извезено за више од 220 милиона евра. Укупно гледано, у структури извоза, као и увоза, једно од важнијих обиљежја је релативно висока концентрација.
На примјер, на страни извоза у САД више од три четвртине његовог финансијског исказа односи се на само шест група производа, док се код увоза чак 72% укупног односи на само једну категорију производа – гасовите угљиководике, односно ЛНГ. У преосталом увозу са америчког тржишта, више од 10 милиона евра вриједности увоза прошле године остварено је само код медицинских инструмената и апарата (непуних 15 милиона евра) те турбомлазних мотора, односно плинских турбина (10,8 милиона). Крвни препарати, машине…
Исто тако, јасно је да је само код 40-ак група производа увоз из САД-а прошле године премашио вриједност од милион евра. Истовремено, у извозу је то био случај са 60-ак група производа (према комбинованој номенклатури КН4 Државног завода за статистику). На страни хрватског извоза, други највећи је извоз вјештачких влакана, којих је лани у САД пласирано у вриједности од 143,7 милиона евра, а међу три највећа извозна адута били су и крвни препарати за терапијску, профилактичку или дијагностичку употребу, те антисеруми и вакцине, којих је извезено за готово 96 милиона евра.
Више од десет милиона евра извоза остварено је још у извозу машина за обраду и прераду гуме и пластике (пластичних маса) којих је у САД пласирано за непуних 35 милиона евра. Усто, нешто више од 27 милиона евра извоза реализовала су домаћа предузећа од продаје калупа за љеваонице ковина и моделних плоча.
ХС Продукт је почео са радом још у бившој Југославији. Компанија је основана 1991. године у Карловцу, али је њен оснивач, Звонимир Павлин, прије тога радио у индустрији оружја у бившој Југославији. Током 1980-их, Павлин је био ангажован у производњи оружја у тадашњој југословенској војсци, а ХС Продукт је наставио производњу пиштоља и других ватрених оружја након распада Југославије.
Данас је ХС Продукт један од водећих произвођача пиштоља у свијету, а њихов најпознатији производ, пиштољ ХС2000, постао је препознатљив и користи се широм свијета. Компанија је током година успјела да се етаблира на тржишту, а њени производи извозе се у многе земље, укључујући Сједињене Америчке Државе.