Иако су цијене мотоцикала и скутера у протеклом периоду расле и по неколико пута, трговци у мото-шоповима задовољни су продајом, а појединих модела због великог интересовања је чак мањкало.
Према подацима Управе за индиректно опорезивање (УИО) БиХ, за девет мјесеци ове године увезена су 4.804 мотоцикла, укључујући и мопеде, бицикле и слична возила са помоћним мотором, чија је вриједност достигла 15,6 милиона марака.
У истом периоду лани стигло је 3.255 комада ових превозних средстава, а вриједност је била нешто већа од десет милиона марака.
"Током ове године највише их је стигло из Јапана и то у вриједности већој од 4,4 милиона марака, а БиХ их је још увозила и из Италије, Кине, Француске, Аустрије и Тајланда", подаци су УИО.
Власник бањалучке радње “Moto Shop 7” Бојан Мајкић каже да су задовољни продајом.
"Највећа потражња је за скутерима, али и мотоциклима од 700 и 900 кубика, а купци су најчешће спремни да издвоје између 15.000 и 20.000 КМ“, казао је Мајкић, преноси Глас Српске.
Цијене двоточкаша су, каже, више и до 15 одсто него лани, али то зависи од врсте и модела.
"Ове године је лакше било набавити робу од добављача него лани, али неки најпродаванији модели распродати су још у августу“, рекао је Мајкић.
Истакао је да међу купцима мотора има и припадница њежнијег пола.
"Моторе купују све генерације, од 25 година па навише, а посебно нам је драго што међу купцима има и жена“, казао је Мајкић.
У бањалучкој продавници “Педа мотор” кажу да увозе мотоцикле мање кубикаже.
"У понуди имамо моделе од 125 и 250 кубика, а задовољни смо потражњом. Занимљиво је да међу купцима има доста дјевојака“, рекли су у овој трговини.
С обзиром на мању кубикажу, како кажу, и цијене су прихватљивије па је за модел до 125 кубика потребно издвојити 3.000 КМ.
У продавници “Gyavera BH - CFMOTO” из Бањалуке кажу да је продаја мотоцикала на истом нивоу као и прошле године.
"С друге стране, веома је порасла потражња за квадовима. Грађани су у просјеку за њих спремни одвојити око 15.000 КМ, исто колико и за мотоцикле“, казали су у овој радњи.
Додали су да су у протеклом периоду били приморани да коригују цјеновник.
"Цијене су у посљедње двије године расле неколико пута, у складу са осталим поскупљењима и инфлацијом. Људи се нису жалили, јер су свјесни да је такво стање на тржишту“, рекли су у овој радњи.