Принос са једног хектара лаванде може да донесе зараду већу од 13.000 евра (више од 25.000 КМ).
Иако звучи примамљиво, стручњаци упозоравају да је од самог засада до његових финансијских бенефита пут веома дуг.
Животни вијек лаванде је 30 година, а најчешће се гаји због њене љековитости. Свјежи или осушени листови и цвјетови користе се као ароматичан зачин и као "средство“ против мољаца, док се сушени цвијет користи као чај у сврхе поремећаја расположења, несанице, грчева или лошег варења, а надалеко је позната и по етарским уљима.
Када се говори о приносима, сваки жбун у просјеку даје око 1,5 килограма свјеже биљке за прераду, док принос етарског уља може да буде и 150 литара по хектару.
Пуна исплативост постиже се након три године формирања засада, када почиње да се враћа уложено. Иначе, да би се добио литар етарског уља потребно је око 65 килограма свјеже лаванде, а од једног килограма свјеже биљке добија се око 160 грама сувог цвијета, преноси "Мондо".
Цијена лаванде, као и сама тражња за њом у свијету све више расте, што додатно привлачи привреднике да се упусте у узгој ове биљке. Килограм сувог цвијета има цијену од шест до седам евра, а литар етеричног уља може да се прода од 70 до 90 евра, док боца од 200 милилитара кошта минимум 200 динара.