Ирак забрањује подизање долара од 1. јануара идуће године.
Ирак ће забранити подизање готовине и трансакције у америчким доларима од 1. јануара 2024. године у посљедњем покушају да се сузбије злоупотреба девизних резерви за финансијска недјела и избјегавање америчких санкција Ирану, рекао је високи званичник ирачке централне банке.
Овај потез требало би да сузбије незакониту употребу око 50 одсто од 10 милијарди долара које Ирак сваке године увезе у готовини из њујоршких Федералних резерви, навео је Мазен Ахмед, генерални директор инвестиција и дознака у Ирачкој централној банци, преноси портал Бизнис.
То је такође дио ширег настојања да се дедоларизује економија у којој становништво, које је исцрпљено ратовима и кризама послије инвазије САД 2003. године, даје предност америчкој валути у односу на локалну валуту динар.
Људи који положе доларе у банке прије краја 2023. године и даље ће моћи да повлаче средства у доларима 2024. године, рекао је Ахмед. Долари депоновани 2024. године моћи ће да се подигну само у локалној валути по званичном курсу од 1.320.
Незванични тржишни курс ирачког динара износио је у четвртак 1.560 што је око 15 одсто више од званичног курса. Ахмед је навео да ће грађани моћи да користе доларе на картицама унутар Ирака, али по званичном курсу у динарима, као и да је завршено са готовином у доларима.
Ирак је успоставио платформу за регулисање банковних трансфера који чине највећи дио његове потражње за доларима и који су некада били легло лажних признаница и лажних трансакција којима су долари преношени у Иран и Сирију, двије земље под америчким санкцијама.
Систем је успостављен у договору са властима САД, гдје се чувају резерве Ирака од 120 милијарди долара од продаје нафте. Према ријечима Ахмада, подизање готовине и даље се злоупотребљава, а у томе учествују и потенцијални путници којима је обезбијеђена државна квота од 3.000 долара.
Ирак се у великој мјери ослања на добру вољу Вашингтона да осигура да приходи од нафте и финансије не буду предмет забране у САД.